Silvestrovské vážení je o recesi a setkání s přáteli na závěr roku. Není rozhodně mířeno na ty, kteří o Vánocích přibrali nějaké to deko navíc. Na druhou stranu naplněným sálem se nesla slova jako: „Ty Vánoce se na tobě pěkně podepsaly." To však přítomní brali s humorem. „Já si ani nepamatuji, po kolikáté jsem v Němčicích, ale určitě jsem zde byl poprvé před rokem osmdesát devět. Scházíme se zde pravidelně s celou rodinou, je nás jedenáct, a nejen že hodnotíme uplynulý rok, ale plánujeme i ten další," prozradil Lubomír Sršeň z Litomyšle. Nebál se dokonce říci, jak je na tom se svojí váhou. „Poslední roky si držím svých pětadevadesát kilo. Byly časy, kdy jsem se blížil k metráku. Dokonce mám v zápisu devětadevadesát kilogramů, ale také jsem měl o deset méně," dodal pravidelný účastník akce.

Je samozřejmostí, že se váží i členové komise, kteří patří ke Spolku pro zachování místních kulturních tradic v Němčicích. „Komise zhubla. Někteří členové dost výrazně," sdělil předseda komise František Šauer. Ve čtyřech vážili pánové úctyhodných 527 kilogramů. Na vítězství však nikdo z nich nedosáhl.
„Vítězem vážení i Nejváženějším občanem Němčic se pro rok 2016 stal pan Oldřich Hiller z Němčic s hmotností 145 kilogramů," prozradil František Šauer.
Celkem vstoupilo na váhu 154 lidí, z nichž většina byla z Němčic a okolí. Bylo to o trochu méně než loni. V letošním roce však zaznamenali i návštěvu z Německa.

V letošním roce si premiéru odbyla nová decimálka, kterou věnoval spolku Jaroslav Vytlačil. Dlouholetý účastník, který si přes svůj vysoký věk akci užívá a rád vždy přidá nějakou vzpomínku a historku na léta minulá. „Stará decimálka byla jen na sto padesát kilo a nová od strejčka Vytlačila je repasovaná a je do dvě stě kilo," dodal člen spolku, který pomáhá s kulturním programem v obci. Kromě vážení pořádají i košt pálenek nebo likérů. Ten byl v loňském roce obzvláště úspěšný a byl spojen s bazárkem.

K poslednímu dni v roce patří i humor, a tak byl k dostání jedinečný plátek s názvem Němčický bodlák. I ten má svou dlouholetou tradici. „Jeho cílem není urážet a zesměšnit, ale mluvit o chybkách i úspěších občanů Němčic ve veselém duchu," vysvětlil František Šauer.