Miloš Ouřecký.Kdy a proč jste vstoupil do politiky? Bylo to vaše osobní rozhodnutí, nebo máte politickou angažovanost třeba v rodině?
Svůj politický názor jsem si vytvářel postupně, prakticky až během studia na střední škole. Členem KSČM jsem se stal hned v osmnácti letech. Přivedlo mě k tomu naprosto osobní rozhodnutí. Ve všech svých rozhodnutích jsem se držel zásady, které by se měl držet každý. Přemýšlet vlastní hlavou. Mít svůj vlastní názor, a nepodlehnout názoru, který je nám předkládán v médiích, ať už v televizi, tisku, nebo internetu, a to za jakéhokoliv režimu. Z politické angažovanosti mé rodiny nevycházím z důvodů popsaných v předchozích větách, navíc moje rodina politicky angažovaná není.
Lišíte se výrazně od svých vrstevníků, kteří se většinou o politiku ani nezajímají? Diskutujete s nimi o politice?
Liším se od mnohých z nich samozřejmě tím, že se o politiku zajímám. Se svými vrstevníky o politice hovořím velice často, ale mám své hranice, a myslím, že je to spravedlivé a naprosto lidské. A to, co preferuji před politikou, je přátelství a láska. Co se politického názoru týče, odmítám ztratit jednu z těchto dvou zmíněných, dle mého názoru, základních životních potřeb. I láska a přátelství patří k životním potřebám, bez kterých se každý člověk, bez ohledu na například politický názor, sexuální orientaci nebo příslušnost k národnostní menšině, neobejde. Alespoň jsem toho názoru. Nechť ale každý posoudí sám.
Čím mohou podle vás mladí lidé politiku a vůbec veřejný život obohatit?
Rozhodně svým názorem. A zdůrazňuji „svým". Neprosazovat pouze program politické strany, ale spojit to se svými zkušenostmi z prostředí, ve kterém vyrůstají, ve kterém se pohybují a diskutovat o tom s ostatními. Jsem absolutně proti mezigeneračním konfliktům typu „smějeme se důchodcům, kteří nakupují v supermarketech jen ve slevách", nebo „přemluv dědka a bábu". Takoví mladí do politiky nepatří.
Co říkáte výsledku mimořádných voleb?
Zděsil mě, a vezmu to popořadě. Co se týče ČSSD (20,45 %), asi nikoho nás nepřekvapilo, že se umístila na prvním místě.
Co mě vyděsilo, byl výsledek politického hnutí ANO 2011 (18,65 %). Že se hnutí druhého nejbohatšího člověka v ČR umístilo na druhém místě, se dle průzkumů čekat dalo, ale že jen s rozdílem 1,8 % za ČSSD, to mi přijde jako černý humor. Pan Babiš je druhým nejbohatším člověkem v ČR, majitel holdingu Agrofert s majetkem okolo 40 miliard korun (Forbes, duben 2013), a stal se se svým hnutím de-facto vítězem voleb, protože se bez jeho poslanců dle mého názoru neobejde žádná reálná koalice. Co je na tom nejhorší, on už plánuje, že by mohl dělat ministra financí. Nechť si o tom obrázek udělá každý sám.
Co se týče výsledku KSČM (14,91 %), ukázalo se, že jsou občané nespokojení s politickou situací v ČR v posledních letech, zvlášť díky poslednímu působení koalice ODS, TOP 09, LiDem, a ta „nová" část z nich se rozhodla volit tuto stranu navzdory panující, a odpusťte mi ten termín „vše do jednoho pytle házející", antikomunistické vlně.
Co se TOP 09 (11,99 %), a ODS (7,72 %) týče, mohu dodat jediné. Je vidět, že mnozí, doposud jejich voliči, byli znechuceni činností poslední vládnoucí koalice, a snažili se, nechtěje dát hlas levici, dát hlas někomu jinému. V úvahu tak připadá ANO 2011, KDU-ČSL, SZ, snad i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, a snad i další strany. Čili můj názor na výsledek voleb? Nejsem zklamán, ale zděšen…
Jaký je váš názor na předvolební situaci a jak to vidíte nyní – bude to lepší? Nebo líp už bylo?
Tak předvolební situace byla poměrně jasná, bylo jasné, že strany bývalé koalice neuspějí, a rozhodovalo se, zda dostane více hlasů levice, nebo nové podnikatelsko-politické subjekty ANO 2011, a Úsvit přímé demokracie. Nakonec se ukázalo obojí. Že pravici volili skálopevně přesvědčení pravicoví voliči, a ti pravicoví voliči, kteří byli znechuceni, lavírovali mezi levicí, či chcete-li středolevicí, a novými podnikatelsko-politickými subjekty. Navíc se k tomu přidali voliči ČSSD, které rozčílil vnitřní boj v ČSSD, a přiklonili se k již zmíněným podnikatelským subjektům a KSČM. Takový je můj názor.
A jestli bylo líp? Bylo a nebylo. Vždy bylo někomu ukřivděno, a vždy se měl někdo lépe než jindy. Kariéristé byli a budou, proto se nelze divit, že část těch z dnešních „úspěšných" byli členy KSČ, ačkoliv jsou dnes velikými antikomunisty. A dle mého názoru lépe už bylo.
Co byste vy osobně udělal pro zlepšení situace?
Především bych se snažil začít v tom oboru, který mě baví, a to je zemědělství. A to se prolíná i s obchodem. Jak je možné, že se k nám máslo dováží z Polska, Belgie, nebo Německa, když ho prakticky můžeme vyrobit nedaleko kravína v naší obci? Jak je možné že jsme téměř přišli o jednu z našich vývozních komodit, o cukr. Ne, to se mi nelíbí. Když jsem například viděl pustou plochu, která zbyla po zmodernizovaném cukrovaru v Hrochově Týnci, došlo mi, že nejenom tohle je špatně. Komodity, které můžeme vyrobit v jednotlivých regionech, se k nám dováží ze zahraničí. A s těmito dovozy stoupá spotřeba ropy. Tím pádem dál znečišťujeme tímto hloupým způsobem životní prostředí.
Jaké jsou vaše ambice v politice, třeba i v té komunální?
Ambice, znamená dosáhnout významné funkce, postavení a podobně…ale o to mi opravdu nejde. Mým cílem je dělat to, co mě baví. Pokud dělám ošetřovatele skotu, baví mě to a vyhovuje, je to v pořádku. Pokud rád hovořím s přáteli nebo s dalšími lidmi a zjistím, co je trápí, pak jim rád pomohu, pokud je to v mých silách. (miš)