„Už se nám letos stalo, že nám zamrzl autobus. Ale snažíme se problémům předcházet. Do nádrží proto přiléváme aditiva proti zatuhnutí nafty,“ řekl provozní ředitel Arrivy Východní Čechy Václav Gabriel.

Už v pondělí ráno klesla teplota na některých, a to nejen horských stanicích, pod minus 20 stupňů. Například v Králíkách naměřili -22,6 °C. Ani v nížinách nezůstala minima nad minus deseti stupni.

Včera se situace opakovala a dnes a zítra mají mrazy dále zesílit.

Městští strážníci hlavně v Pardubicích, kde je hodně bezdomovců, proto začali obcházet příbytky lidí bez domova, a kontrolují jejich situaci.

„Kapacit v naší noclehárně je dostatek, skutečně nikdo nemusí přes noc mrznout venku,“ řekl Oldřich Maťátko z pardubického SKP centra, které se o lidi na okraji společnosti stará. Charita zase nabízí bezdomovcům sociální šatník.

V Ústí nad Orlicí naproti tomu noclehárna není a bezdomovci se pouze mohou dvakrát týdně osprchovat v tamní charitě. Podle ředitelky orlickoústecké charity Marie Malé ale ve městě poptávka po noclehárně není.

Nynější vlna mrazů, prakticky první pořádná od počátku zimy, naproti tomu nevadí zemědělcům. Ozimým obilovinám, řepce ani sadům by škodit neměly, vymrzne aspoň spousta škůdců a chorob. Problémy by nastaly až v případě, že by mrazy trvaly příliš dlouho, podle meteorologů se však na konci týdne začne rychle oteplovat.

Farmářům víc vadí to, že není sníh, půda si tak přes zimu „neodpočala“. Bude rovněž chybět vláha.

Panák na zahřátí? Je to omyl
• Alkohol sice vyvolává pocit, že zahřeje, ale je to omyl: rozšiřuje cévy a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám. Po bezprostředním pocitu zahřátí pak následuje prochladnutí

• Vhodné je omezit pobyt venku pro malé děti, nemocné a staré lidi. Je dobré pamatovat na to, že pomáhá tělesný pohyb – a také teplý nápoj i jídlo. Lidé by měli nyní použít vedle vícevrstevného oblečení také pokrývku hlavy a rukavice

• Řidiči, kteří mají v autě slabou baterii, mohou očekávat problémy s nastartováním, speciálně u dieselových motorů.