V Pardubickém kraji se do akce zapojují školy, budovy státní, městské i krajské správy, divadla, obchody i soukromé domy. Jde o jednu z dubnových akcí na podporu lidí s poruchami autistického spektra. Podle nejnovějších statistik je každé 42. narozené dítě autista. Jedná se o vývojové postižení projevující se narušenými komunikačními schopnostmi. Právě modrá je barvou komunikace.

V Pardubicích je na dnešek připraven Modrý průvod. Startuje v 9.30 z Pernštýnského náměstí a v 10 hodin budou jeho účastníci před budovou ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí vypouštět stovky modrých balonků. „Lidé mohou svou podporu vyjádřit nejen účastí v průvodu, ale i tak, že si na sebe vezmou něco modrého," uvedla spoluorganizátorka akce Gabriela Bělková.

Do kampaně se opět zapojí i Lanškroun. Tradičně bývá osvětlena radnice, ale i další budovy a domácnosti ve městě.

V neděli odstartovala kam-paň rovněž ve Svitavách v mateřském a rodinném centru Krůček. Lidé, kteří se chtějí zapojit, mohou posílat fotografie v modrém. Kam-paň vyvrcholí ve středu 26. dubna workshopem na téma nácviky sociálních doved-ností u dětí s autismem.

Chrudim nezůstává pozadu. Speciální základní škola Chrudim pořádá dnes Den v modrém, kdy všichni dorazí na vyučování v modrých tričkách. Ve čtvrtek 6. dubna se uskuteční Den otevřených dveří v autistické třídě v MŠ Strojařů. Zájemci si budou moci prohlédnout metody a pomůcky pro práci s dětmi s PAS (poruchou autistického spektra), nebo být svědky, jak se s dětmi individuálně pracuje.