„V tomto ohledu jsme šťastné město. Kontroly samozřejmě provádíme a osobně jsem s bezdomovci mluvil, ale dá se říct, že momentálně tady není nikdo, kdo by neměl kde spát," uvedl Stanislav Popelář, velitel lanškrounských strážníků. O čtyřech, pěti lidech ví, že přespávají u známých, příbuzných nebo v chatce. Ostatní se na zimu přemístili zřejmě na nádraží větších měst. Podobná situace je v Žamberku, žádný typický bezdomovec se tam nezdržuje. Nikdo z lanškrounských bezdomovců zatím nekontaktoval ani nově otevřené charitní centrum sociálních služeb, které jim může poskytnout oblečení nebo možnost se umýt.

V „šatníku" uvítají boty pro potřebné

Ošacovací středisko Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí navštěvují nejen bezdomovci, ale i sociálně slabí. I když je na výdej a příjem zboží vyčleněno pondělí, červený kříž je samozřejmě neodmítne ani jindy.
„Lidé bez domova chodí průběžně. Snažíme se jim pomoci. Někdy je to těžší, co se týká obutí, s tím je problém, zboží se nedostává. Ale bundy a svetry se jim snažíme poskytnout," informoval Orlický deník ředitel Oblastního spolku ČČK Jiří Preclík. Jak dodal, v „šatníku" by uvítali obuv různých velikostí v dobrém stavu.
Bezdomovci jako by zmizeli i z Vysokého Mýta. O situaci informoval velitel Jaromír Antl: „Kontroly provádíme, ale na místech, kde se bezdomovci před pár lety zdržovali, tedy v objektu bývalého pivovaru, momentálně nejsou. Buď přespávají mimo město, nebo mají jiný úkryt, který jsme zatím neobjevili."