V prvním jmenovaném městě pobytové středisko pro cizince už 14 let funguje, je poloprázdné a naposledy ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec přímo na místě ubezpečoval, že žádná další se nyní otevírat nebudou. Zatím…

„Vláda otevírání nových míst určených pro uprchlíky zastavila. Zatím nejsou potřebná, takže bychom neradi mrhali veřejnými prostředky," řekl ministr Milan Chovanec. Dodal, že otázka využití bývalého „pasťáku" v Králíkách sice zůstává otevřená, ale ani toto místo není v současné fázi vývoje nutné.

Česku se totiž migrační vlna jak zázrakem vyhýbá. Chovanec však připustil, že pokud by se situace změnila, musí pro ně být někde vytvořeno zázemí. „Lepší, aby se shromažďovali v zařízeních pro ně určených, než třeba na nádražích," podotkl ministr.

Stát bude podle něj u takových míst garantovat maximální bezpečnost. Například v Kostelci bylo rozhodnuto o navýšení počtu policistů a rozšíření kamerového systému. Kriminalita je tu však přitom na celokrajsky průměrné úrovni a dokonce klesá.

Radnice v Králíkách, kde panují kvůli uvažovanému znovuotevření „pasťáku" pro uprchlíky zjitřené emoce, už ohlásila na 29. ledna uspořádání veřejné ankety s otázkou „Souhlasíte s tím, aby na území města vzniklo zařízení por žadatele o azyl?"

Králické „referendum"

Nejedná se o plnohodnotné referendum, ani to by totiž nebylo pro rozhodnutí vlády o králickém ústavu závazné, Město by tak vyhodilo peníze za jeho uspořádání zbytečně.

Všichni obyvatelé s volebním právem si budou moci  vybrat mezi krajními polohami „Ano, nemám s tím problém" a „Ne, za žádných podmínek". V nabídce jsou i neutrální vyjádření „Je mi to jedno, nezajímá mě to" a „Nevím, dané problematice nerozumím".

Značná část obyvatel Králík zařízení odmítá, podpořil je i pardubický hejtman Martin Netolický. Avšak existují i jiné názory.

„Jsou i takoví, kteří si to dovedou za určitých podmínek představit," uvedla starostka Jana Ponocná. Petici proti azylovému centru podepsalo více než 2000 lidí, část z nich ovšem nejsou místní.

Zatím však otevření střediska v Králíkách, nebo dokonce na Seči není potřeba. V pobytových zařízeních v Kostelci nad Orlicí a Havířově, kde jsou lidé, kteří již požádali o azyl, je nyní volných 200 míst. Detenční zařízení, která představují záchytné stanice pro nově příchozí uprchlíky, pak mají kapacitu 1500 míst a obsazeno je jen 109 z nich.

„Zatím to vypadá, že bude rozhodující jaro letošního roku. Pokud by se zhoršila tato migrační krize, tak by byla tato zařízení potřeba. Pevně doufám, že se na jaře ukáže, že Turecko za peníze, které si dohodlo s Evropskou komisí, tu vlnu přibrzdí. Budeme samozřejmě moudřejší v březnu, dubnu letošního roku," řekl v Kostelci Chovanec.

V Pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí, které v areálu bývalých kasáren funguje od roku 2001 a s kapacitou 275 lidí je největší v Česku, je nyní 134 žadatelů o azyl. Podle ředitelky střediska Ivany Vyhnálkové jde nejčastěji o lidi z Ukrajiny, Ruska, Kuby, Arménie či Iráku. Například ze Sýrie jsou v zařízení jen tři žadatelé o azyl.

Poplašné fámy

Na internetu se přitom šíří fámy, že právě muslimští uprchlíci znásilnili v Kostelci dvě holčičky a podřezali dalšího člověka. Policie podle těchto „zaručených" zpráv na případ uvalila embargo a cenzurovaná média mlčí. Policie zatajování informací dementovala a hledá pachatele, kterému za šíření poplašné zprávy hrozí dva roky vězení.

Ministerstvo vnitra se zase ohradilo proti podobným informacím, podle nichž „naše země má v nejbližší době přijmout 29 000 uprchlíků".

Vedle žadatelů o azyl má však Česko problém s nelegálními migranty. Těch vloni policie zadržela podle nepotvrzených údajů 10 tisíc.