19:40 - Po skončení slavnostní večeře se prezidentská kolona vydá směr Česká Třebová. Středeční on-line tímto končí. Děkujeme za pozornost.

19:35 - Na závěr svého středečního pardubického programu zavítal Miloš Zeman na číši vína s osobnostmi Pardubického kraje. „Velmi si vážím pozvání na toto setkání," prohlásil Miloš Zeman. „Šlo o poděkování osobnostem Pardubického kraje za jejich činnost. Věřím, že touto akcí jsme založili novou tradici," doplnil prezidenta hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Bereme jako poctu, že pan prezident zavítal na pardubický zámek. Šlo o čtvrtou prezidentskou návštěvu v těchto prostorách. Zámek v minulosti navštívily tři hlavy našeho státu – prezidenti Masaryk, Beneš a Klaus," podotkla ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.

18:10
- Prezidentská delegace se odebrala na pardubický zámek, kde se bude podávat slavnostní večeře.

18:10 - Středeční odpolední setkání s občany Pardubic na Pernštýnském náměstí hodnotil český prezident Miloš Zeman velmi pozitivně. „Který politik by nebyl rád, když na něj přijde 900 lidí. Většina z nich se usmívala, zhruba třetina se mračila, ale i to patří k demokracii. Ale já nejsem z cukru ani z pardubického perníku," prohlásil Miloš Zeman. „Přiznávám, že ještě nikde se mi nestalo, aby si někdo stěžoval, že mluvím z pódia a s mikrofonem. Přišlo mi to tak absurdní, že jsem to nejprve považoval za novinářskou kachnu. Pak jsem ale zjistil, že je to skutečně prohlášení jednoho zhrzeného pardubického radního, který by možná chtěl být na mém místě," dodal český prezident.

17:41 - Prezidentská delegace se po skončení mítinku na náměstí přesunula k jednání na pardubickou radnici.

17:30 - Miloš Zeman z podia hlásá, že nepřišel dělat volební kampaň. Zároveň se posměšně omlouvá lidem, že Miroslav Kalousek již není ministrem financí a Karel Schwarzenberg ministrem zahraničí.

17:15 - Na Pernštýnské náměstí v Pardubicích dorazili kromě příznivců prezidenta i jeho odpůrci s transparenty. Na některá slova Miloše Zemana reagují pískotem. Bezpečnostní složky také řešily možný konflikt ze strany politické aktivisty Miloše Cacha, který na náměstí je přítomen a chce prezidentovi předat listiny se svým prohlášením.

17:05 -
Transparenty na Pernštýnském náměstí v rukou lidí: Z chlastu se blbne, Miloš je důkaz; Pardubice zdraví soudně usvědčeného lháře, Pardubice zdraví prezidenta.

16:52 -
 Ve středu deset minut po poledni zastavily tři černé automobily u lékárny v areálu Pardubické krajské nemocnice. Z prostředního vozidla vystoupila první slečna a dcera prezidenta Miloše Zemana Kateřina Zemanová spolu se svojí tajemnicí a bodyguardy, kteří ji doprovázeli po areálu nemocnice. Ze všeho nejvíce projevila zájem o klinickou výživu, podvýživu a zajímala se také o problematiku poruch příjmu potravy, jako je bulimie a anorexie. Doprovod při její exkurzi pardubickou nemocnicí tvořila expertka na klinickou výživu a podvýživu Zuzana Kala Grofová, která se postarala o celý program a informovala první slečnu Kateřinu o všem, co chtěla vědět. „Nejdříve jsme se seznámily s tématem, významem řádné výživy, s úlohou státu a pojišťoven, rizikem podvýživy u fyzicky nemocných pacientů. Došlo i na praktické ukázky typů umělé výživy a jejich použití v praxi," sdělila našemu Deníku Zuzana Kala Grofová. Kateřina Zemanová se nebála projevit aktivní zájem pomocí otázek spojených s tématem. Zajímala se například o složení umělé výživy a jak dokáže nahradit normální stravu. I když setrvala v nemocnici první dcera prezidenta jen krátkou jednu hodinku, stihla navštívit lékárnu a prozkoumat přípravky nutriční výživy, vyzkoušela si enterální pumpy pro domácí použití. Potěšila navíc svou návštěvou pacienty jednotky intenzivní péče gastroenterologického – metabolického centra. Ve třináct hodin se rozloučila s eskortou, jež ji po areálu nemocnice doprovázela a nastoupila do auta. Pak se připojila k programu prezidenta republiky Miloše Zemana. „Návštěva měla za úkol spojit přiměřené teoretické informace s praktickými ukázkami dané problematiky," řekl mluvčí nemocnice Dušan Korel.

16:13 - Prezidentská kolona míří na Pernštýnské náměstí.

16:10 - Prezident pohovořil s dělníky, ubezpečil je, že bude podporovat domácí odbyt i export.

15:42 - Prezident hovoří s ředitelem Explosie. Venku před branou na něj čeká asi sedmdesát zaměstnanců podniku.

15:15 - Možnost setkat se s prezidentem Milošem Zemanem se naskytla sedmnáctiletému studentovi Gymnázia Dašická Martinu Schejbalovi. Patří totiž mezi nejnadanější žáky a zvítězil ve světovém finále soutěže robotů. „Náš robot pracuje naprosto samostatně a má spoustu čidel, která jsme museli naprogramovat. Právě programování zabralo mnohem více času než stavba celého robota. Když jsme přijeli do Ameriky, bylo kvůli vnějším vlivům všechno úplně jinak a bylo potřeba robota přeprogramovat. Celý program bylo potřeba přepsat, ale přesto se nám podařilo ve finále zvítězit," přiblížil Martin Schejbal. A jak se sedmnáctiletému studentovi Miloš Zeman jevil? „Pan prezident ukázal svůj zájem o robotiku, i když sám přiznal, že o tom nic neví. Přesto působil nadšeným dojmem. Obecně na mě působí jako člověk s vyhraněnými názory, za kterými si stojí. Asi je těžko bude měnit," konstatoval Martin Schejbal.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Pardubickém kraji15:09 - Plný koš darů přebral prezident Miloš Zeman při své návštěvě krajského úřadu od hejtmana Martina Netolického. V dárkovém koši se skrývaly regionální potraviny, jako například perníky, klobásy, koláče nebo Poličské pivo. „Budu muset nechat prověřit, co je a co není dietní," nechal se slyšet Miloš Zeman, kterého se na jeho nařízenou dietu krátce předtím ptala náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. „Přestal jsem pít tvrdý alkohol a počet skleniček vína jsem snížil z šesti denně na dvě. Nepodařilo se mi bohužel příliš omezit kouření. Teď jsem ale dostal dýmku, tak budu kouřit ji. To je zdravější," konstatoval prezident. Ten své hostitele při předávání darů předběhl a s rozdělováním drobných pozorností začal. Hejtman Martin Netolický od něj získal koženou psací soupravu, Miloš Zeman také na prapor Pardubického kraje připnul prezidentskou stuhu, která byla vyrobena speciálně pro tuto příležitost.

14:42 - „Domnívám se, že studenti při diskusi s panem prezidentem prokázali, že vědí, na co se ptají. Dokázali, že mají přehled. Myslím, že tato debata splnila svůj účel. Jen bych možná očekával nějaký dotaz z oblasti školství," vyjádřil se dlouholetý ředitel Gymnázia Dašická Josef Kubát, který je v současné době pardubickým radním.

14:28 - „Nikomu jsme nic před debatou s prezidentem Milošem Zemanem nezakazovali. Myslím, že diskuse dopadla podle očekávání. Jedinou vadou na kráse byla technika, která nás trochu zlobila. U studentů bylo vidět, že se na návštěvu dobře připravili," prohlásil ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian.

14:27 - „Byla jsem ráda, že debata s panem prezidentem byla věcná a konstruktivní. Nedošlo k žádné vyostřené diskusi. Studenti vyjádřili své názory jasně a kultivovaně," nechala se slyšet osmnáctiletá studentka Gymnázia Dašická Klára Scholleová. „Pan prezident nás možná trochu šetřil. Určitě by v případě nepříjemných otázek dokázal být i tvrdší," podotkla Klára Scholleová.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana na Gymnáziu Dašická14:24 - Hned dvě otázky položil prezidentu republiky Miloši Zemanovi při debatě se studenty na pardubickém Gymnáziu Dašická devatenáctiletý David Radosta. „Doufal jsem, že debata bude trochu delší. Líbilo se mi, že nás přímo pan prezident vyzval, abychom se aktivně zapojili do diskuse a pokládali mu provokativní otázky. Trochu mě naopak zklamalo, že někdy spíše okomentoval toho, kdo otázku položil, než aby se věnoval podstatě problému," svěřil se Deníku úspěšný student pardubického gymnázia. „Osobně bych také rád reagoval na to, jak pan prezident odpověděl na mé dotazy, ale bohužel k tomu nebyla příležitost," posteskl si David Radosta. „I přesto si myslím, že debata to byla zajímavá a přínosná. Jen škoda, že jsme nemohli pana prezidenta grilovat trochu déle," dodal.

14:21 - Podstatné části středečního programu prezidenta Miloše Zemana v Pardubicích se zúčastnil i krajský zastupitel a někdejší dlouholetý šéf pardubického hokeje Zbyněk Kusý. „Návštěva prezidenta je pro každý kraj výjimečná. Je to výraz úcty k práci zdejší samosprávy i k obyvatelům Pardubického kraje," řekl Zbyněk Kusý. „Je předčasné spekulovat o tom, co tato návštěva Miloše Zemana může Pardubickému kraji přinést. Je to především společenská záležitost, ale je dobře, že tu nastoluje různá témata. Jsem rád, že hovořil o potřebě posílit investiční příležitosti, což by mělo znamenat i navýšení počtu pracovních míst," konstatoval Zbyněk Kusý. „Vzpomínek na Miloše Zemana mám řadu především z doby předvolební kampaně do krajských voleb. Není snad nějaká konkrétní, která by se nějak vymykala, ale líbí se mi jeho bonmoty, vtipné glosy a to, že se nebojí otevřeně projevovat svoje názory," dodal krajský zastupitel.

14:00 - Na čem si bude pochutnávat prezident České republiky Miloš Zeman při své návštěvě Pardubického kraje? Více čtěte ZDE.

13:30 - Prezident debatoval se studenty hodinu. Zodpověděl několik otázek na téma mezinárodní politiky, Ústavního soudu nebo církevních restitucí.

12:51 - Prezident na gymnáziu hned v úvodu vyzval studenty, ať pokládají jen provokativní otázky. Prý jsou dobré k zamyšlení.

12:30 - 88letý Miroslav Motyčka si vybavuje setkání s prezidenty, jež během svého života zažil. Více čtěte ZDE.

12:00 - Dcera prezidenta Kateřina Zemanová má v Pardubicích separátní program. Míří do pardubické krajské nemocnice. Navštíví onkologii, geriatrické centrum a lékárnu.

11:49 - Jen jako divák či běžný účastník veřejného setkání s prezidentem bude dnes někdejší elitní policista Rostislav Řehák z Pardubic. Více se dozvíte ZDE.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana na Gymnáziu Dašická11:30 - Kolem dvou stovek studentů pardubického Gymnázia Dašická se přihlásilo na středeční debatu s prezidentem republiky Milošem Zemanem, který školu krátce po poledni navštíví. Zajímá je, jaký je Zeman jako člověk i vysvětlení jeho posledních kroků ve funkci prezidenta. Více čtěte ZDE.

11:00 - Policie ve městě hlídkuje kolem tras prezidentské kolony a v centru města.

10:37 - Nyní se prezident setká na krajském úřadě s řediteli organizací zřizovaných Pardubickým krajem.

10:36 - Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) se hejtmanství při přípravě programu zaměřilo na setkání s velkými zaměstnavateli s 500 a více pracovníky. V Pardubicích si Zeman prohlédne provoz výrobce výbušnin Explosia, v České Třebové společnost CZ Loko, která modernizuje a vyrábí lokomotivy, a v Dolních Libchavách výrobce autobusů SOR. Kraj také pozval na pracovní večeři s prezidentem na pardubickém zámku 25 manažerů velkých firem, zástupců úřadů a krajských organizací. Vedle toho hejtmanství naplánovalo prezidentovi diskusi s řediteli pěti krajských nemocnici. Jeden večer bude vyhrazen setkání se starosty, svazky obcí a podnikateli na téma cestovního ruchu. Návštěvu Zeman v pátek zakončí návštěvou Mpravské Třebové a tamní Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy.

10:35 - Před sídlo Krajského úřadu Pardubického kraje dorazila prezidentská kolona. Miloš Zeman se přivítal s hejtmanem Martinem Netolickým. Svou dceru Kateřinu mu představil jako nejlepší osobu. Po přivítání s hejtmanem se Zeman srdečně vítal se členy své strany (Strana přátel a občanů - zemanovci - SPOZ). 

10:32 - O bezpečnost prezidenta Miloše Zemana a jeho doprovodu se v průběhu třídenní návštěvy Pardubického kraje mimo jiné postará i pardubická policie, která bude jistit i trasy prezidentské kolony. Více čtěte ZDE.

10:31 - Prezident do pátku navštíví vedle Pardubic i Českou Třebovou, obce Přívrat a Dolní Libchavy na Orlickoústecku, Ústí nad Orlicí a Moravskou Třebovou na Svitavsku.

10:30 - Hlava státu zavítala ve středu na třídenní návštěvu Pardubického kraje. Svůj program začíná v Pardubicích návštěvou krajského úřadu. Navštíví tři okresy a šest měst a obcí. Kromě setkání se zástupci radnic a veřejností se program zaměřuje zvláště na velké firmy a problematiku zdravotnictví. Část politiků tvrdí, že Zeman cest po krajích zneužívá k propagaci Strany práv občanů. Prezident to odmítá.