Před nebezpečnou nemocí včel, varroázou, varují chovatele krajští veterináři. Parazit Varroa, který napadá včely a oslabuje jejich obranyschopnost, se ve východních Čechách letos vyskytuje více než loni. Nemoc postupně způsobuje úhyn včel.

„Území Pardubického kraje se považuje za oblast plošně zamořenou nebezpečnou nákazou varroázou včel, neboť ochranná pásma kolem ohnisek nákazy přesahují 50 procent jeho plochy," napsal v mimořádném veterinárním opatření ředitel pardubické krajské veterinární správy Josef Boháč.

Problém s varroázou je však v celé zemi. Je sice letitý, tentokrát je ale situace horší než vloni.

Podle veterinářů šíření varroázy bohužel pomáhají málo svědomití včelaři, kteří ignorují prevenci a ošetření včelstev před nákazou.

„Někteří bohužel nedodržují předepsaná opatření a jen čekají, kdo jim co poradí, nebo nedělají vůbec nic. Na to pak doplácejí včelaři, kteří se starají řádně," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Deníkem oslovení východočeští včelaři jeho slova potvrzují. „Varroázou trpíme všichni, problém ale je, že mnozí si to odmítají připustit a jen vyčkávají. Zvláště některým malým včelařům je to prostě jedno," zlobí se soukromý včelař Ladislav Holec.

Předcházet nákaze a její léčení je přitom povinné. Řídí se právě vyhláškou Státní veterinární správy, její nařízení týkající se zamoření kraje varroázou nyní visí skoro na každé úřední desce. Není to ale nic platné. Za nesplnění nebo porušení povinností hrozí pokuta od 50 tisíc do dvou milionů korun.

Jak proti nákaze vůbec včelaři bojují? V létě se do úlů nanáší pomocí desek kyselina mravenčí. Ta se nijak nedostane do medu. Mimo sezonu, především od října do prosince, se včelstva ošetřují fumigací (tedy kouřem) nebo aerosolem (mlhou).

Podle včelařů se však parazita nepodaří nikdy vymýtit. „Hodně záleží na počasí. Nejhorší jsou mírné zimy. Důležité je, aby matka přestala klást vajíčka v prosinci," všiml si včelař František Jágr.  Podle veterinářů se letos parazit navíc rozmnožil o měsíc dříve. Varroáza tuzemské chovy nejvíc zdecimovala v roce 2008, tehdy uhynulo zhruba 40 procent včelstev.

Ještě nebezpečnějším onemocněním je mor včelího plodu. Ten se však léčit nesmí, proto je nutné zlikvidovat celá včelstva, a to všechna včelstva na stanovišti, přičemž včelaři přísluší náhrada za utrpěnou škodu.

Kde se berou oni „nesvědomití" chovatelé, jejichž lajdácké chování a nedostatečná péče o včelstva je trnem v oku zkušeným včelařům? Jak dokládají statistiky, chovatelů v posledních letech skutečně přibývá. Lidé se k tradičnímu odvětví vracejí proto, aby měli vlastní med nebo aby si zajistili opylení pro rostliny, které pěstují. Někteří začínající včelaři v chovu hledají relaxaci a zajímavý koníček. A především, nemalá část nových chovatelů v nelehké ekonomické situaci hledá v prodeji medu přivýdělek. Začátečníky totiž motivují dotace, poskytované z EU i krajskými samosprávami.

Varroáza však není jediný problém, který letos včelařům přidělává vrásky. Tím druhým je malá snůška medu.

„Letos bude produkce medu odhaduji tak o 70 procent menší než vloni. Nepřálo nám hlavně počasí. Může za to sucho, které bylo v dubnu a březnu. Stromy byly zaschlé a nemají tolik mízy," poznamenal včelař Holec. „Včely neměly na jaře snůšku roztaženou do delšího období a nestihly nanosit do úlů všechno," přisvědčil včelař Josef Lojda ze Středního odborného učiliště včelařského v Nasavrkách na Chrudimsku.

Na druhé straně je však nutno poznamenat, že vloni byla produkce medu nejvyšší od roku 1993.

Parazit Varroa – včelí klíště

- Varroáza je infekční onemocnění včel způsobené parazitem Varroa.
- Do Evropy se roztoč dostal z Asie až na počátku 80. let. V původní domovině jsou včely na parazita více imunní.
- Včely jej přenáší na svém těle, parazit by se dal analogicky přirovnat ke klíštěti. Patří ostatně do stejného řádu – roztočů.
- Varroa je přibližně milimetr velký, množí se na larvách včel.
- Samička je oválného tvaru a zrzavě hnědého zbarvení. Má čtyři páry nohou s polštářky, kterými se na svého hostitele přisává.
- Varroa larvy poškozuje a z nich se líhnou postižené včely, které mají nejčastěji problém s křídly, nejsou tak schopné létat a poté hynou. Čím slabší je včelstvo, tím je i náchylnější k dalším nemocem.
- Varroa ale napadá i dospělé jedince, které oslabuje sáním, takže včelstvo postupně slábne, až zahyne.
- Léčba varroázy se provádí v podzimních měsících, a pak v červnu a v červenci.
- Léčení je povinné, řídí se vyhláškou Státní veterinární správy. Pokuta za nedodržení činí až 50 tisíc korun u fyzických a až dva miliony u právnických osob.

zpravodajové Deníku