Maturitním ročníkům to vypuklo ve středu, kdy mládenci a slečny osvědčovali své znalosti rodného jazyka – dopoledne testem, odpoledne pak písemnou prací.

Dalo se to zvládnout, říká gymnazistka

„Nálada je úplně normální. Nevyskytl se žádný problém, ani technický, ani co se týká docházky studentů, takže všechno běží tak, jak běžet má," informoval ve středu dopoledne Orlický deník ředitel Gymnázia v Ústí nad Orlicí Miloslav Chvátil. Podle jeho slov je šedesát letošních maturantů jeho školy na zkoušky připraveno. „Nebyly žádné připomínky, studenti jsou připraveni. Loni, kdy se poprvé dělaly státní maturity, byla patrná větší nervozita, do poslední chvíle se nevědělo, jak to bude. Teď je atmosféra klidnější, maturanti s tím problém nemají," doplnil ředitel.
Jednou z maturantek na ústeckém gymnáziu je Veronika Suchomelová. Po zkoušce z češtiny se Orlickému deníku svěřila: „Test byl hodně o práci s textem, času na něj bylo tak akorát. Pro písemnou práci jsem si vybrala téma Jak jsem se stal pověrčivým. Napsala jsem vyprávění o dni, který byl úplná katastrofa a ještě to byl pátek třináctého. Pocity mám trochu smíšené, protože se výsledky dozvíme až patnáctého. Ale katastrofa by to být neměla, protože jsme gympl, dalo se to docela zvládnout."