Josef Hendrych a Marie Sedláčková. Dvě jména z historie, jejichž příběh byl málem zapomenutý. Jaromír Charamza z Veterán Policie České republiky ale po publikaci o zastřeleném strážmistrovi chystá knihu o odvážné dívce ze Sloupnice.

Zapomenutý osud

„Jsem rád, že jsou policejní veteráni aktivní nejen v rámci své profesní činnosti, ale snaží se připomínat také zapomenuté osudy lidí, kteří položili svůj život při obraně vlasti,“ řekl hejtman Martin Netolický. Minulý rok kraj podpořil zajímavou publikaci o strážmistrovi Sboru národní bezpečnosti Josefu Hendrychovi, který byl zastřelen před sedmdesáti lety nedaleko Sloupnice. „Shodou okolností ze Sloupnice pocházela také Marie Sedláčková, jejíž příběh plánuje Jaromír Charamza zpracovat v letošním roce,“ dodal hejtman.

Žloutenka pomohla

Kdo ale byla mladá žena, která zahynula v plynové komoře v pouhých dvaadvaceti letech? Marie Sedláčková zvaná Manka se zapojila za druhé světové války do odbojového hnutí na Litomyšlsku. Součástí její ilegální práce byly cesty do pohraničí, zajišťování falešných dokladů. „V prosinci 1942 byla přijata do veterinárního ústavu v Ivanovicích na Hané, kde chtěla získat kmeny nakažlivých chorob. Od roku 1944 už kultivované bakterie využívala k šíření nakažlivých nemocí mezi osobami německé národnosti a také mezi domácími zvířaty na německých usedlostech,“ přibližuje příběh Manky vedení Pionýrské skupiny Marie Sedláčkové z Litomyšle, která si vzala do názvu jméno této statečné ženy. Pomocí kyseliny pikrinové navíc u Čechů povolaných na nucené práce vyvolávala Marie Sedláčková žloutenku, aby nemohli na práce odjet.

Od února 1945 jí ale bylo v patách gestapo. „Osud této mladé ženy, která pro likvidaci vojáků SS využívala jejich lidské slabosti a pudy. Jednalo se o půvabnou ženu a její příběh je poutavý a dosud téměř nezpracovaný. Ve své době působila v ústavu, který se zabýval výrobou bakteriologických zbraní, které při partyzánské činnosti využívala,“ podotkl Martin Netolický.

Na knize začne Jaromír Charamza brzy pracovat.

Marie Sedláčková
Marie Sedláčková zvaná taky Manka.
• nar. 13. března 1923 v Horní Sloupnici
• zatčena 10. března 1945
• popravena plynem v Mauthausenu 10. dubna 1945