Sleduji Vás delší dobu, jste výraznou a mladou tváří ČSSD a Vaše aktivity směrem k omezení práv exekutorů se mi líbí. Nevybral jste si ale špatnou stranu?
Určitě jsem si vybral dobře. Moje názory formovalo dětství prožité v Hlinsku. Moji rodiče celý život pracovali rukama a já si od poměrně raného věku uvědomoval potřebu sociální spravedlnosti a nutnost sociálního smíru. Když jsem pracoval každé léto ve fabrice, tak jsem zjistil, jaké mezery má například pracovní právo. V každé společnosti je potřeba solidarity těch šťastnějších, schopnějších či zdravějších s těmi, kteří tolik štěstí neměli. ČSSD prosadila mnoho věcí, které jsou už dnes nedílnou součástí našich životů. Ať už jde o osmihodinovou pracovní dobu či rovnoprávnost při volbách a podobně. Jsem naopak na ČSSD a její historii velmi hrdý.

Co Vy a lithium? Považuji se za člověka z oboru a vím, že o průzkumu a přednostním právu na případnou těžbu lithia rozhodlo Ministerstvo životního prostředí, tedy ANO, ale přesto nebylo memorandum Vašeho ministra zbytečné?
Jako právník musím konstatovat, že memorandum rozhodně není povolením či smlouvou. Je spíše popsáním nějaké aktuální skutečnosti či stanoviska. Na základě něj se těžit rozhodně nebude a nemůže. Pokud hnutím ANO schválený průzkum a přednostní právo těžby dojde skutečně až do fáze, kdy se bude těžit, tak je jistě správné prosazovat, aby se surovina zpracovávala u nás a měli z toho profit naši občané. Přesně to memorandum popisuje. A jestli bylo zbytečné? Bylo potřebné a fakt, že se ho ANO snaží zneužít k překrytí vlastních problémů, na tom nic nemění. Navíc si s tím povolením od ministerstva životního prostředí za jejich hnutí dali gól do vlastní brány.

Které zákony jste za naše daně předložil nebo se na nich alespoň podílel?
V tomto volebním období jsem předložil jako poslanec 16 zákonů a mnoho pozměňovacích návrhů. U řady dalších jsem byl zpravodajem. Pro příklad jsem se věnoval zákonům posilujícím práva spotřebitele vůči finančním institucím a tzv. šmejdům. Pracoval jsem na tvorbě zákona o spotřebitelském úvěru, který výrazně omezil možnost pochybných institucí poskytovat nevýhodné a někdy až lichvářské úvěry. Velká novela zákona o střetu zájmů přinesla větší možnost kontroly veřejných funkcionářů. Obzvláště rád jsem za prosazení zákona o státní sociální podpoře, která maminkám dvojčat a vícerčat navyšuje od příštího roku rodičovský příspěvek o jednu polovinu. Nebylo spravedlivé, aby rodiče vícerčat dostávali naprosto stejný příspěvek jako rodiče s jedním dítětem. Stovky milých e-mailů od maminek mě přesvědčily o tom, že jsem udělal správnou věc.

Proč váš program nepřitahuje mladé lidi?
Touto otázkou se často trápím. Myslím, že máme kvalitní program i pro mladé lidi zejména v oblasti podpory bydlení, mladých rodin atd., ale asi ho neumíme dobře prodat. Na tomto musíme zapracovat.

Kompletní znění rozhovoru najdete V TOMTO ODKAZU.