Energetický průkaz

Měsíční účty za energie se u málokoho setkávají s nadšením, protože tvoří v rodinném rozpočtu nemalou částku. S rostoucí cenou energií tomu v budoucnosti s největší pravděpodobností nebude jinak.
Díky Evropské unii navíc čeká novostavby i starší domy doslova ekologická revoluce. Už v tomto roce byla schválena novela evropské směrnice o energetické náročnosti budov, ze které pro majitele nemovitostí vyplývá řada povinností.
Majitele budov i stavebníky nedodržující tyto povinnosti čekají přísné sankce. Od roku 2015 budou muset všechny stavby splňovat velmi přísné energetické nároky, které musí prokázat tzv. energetickým průkazem. Bez něho nebude možné stavět ani provádět rozsáhlejší rekonstrukce domů. Tentýž energetický průkaz bude povinný při prodeji či pronájmu nemovitostí.

Řešení? Zateplení

Rozumný, ale i zodpovědný majitel nemovitosti by měl co nejdříve přemýšlet o tom, jak  snížit položky za tepelný komfort – tedy ušetřit, a zároveň dostát všem povinnostem, ať už si o nich myslí, co chce. Nejjednodušším způsobem, jak snížit energetickou náročnost nemovitosti, se dnes jeví její zateplení.
Vnější zateplení, kromě dobře těsnících oken, dveří a izolace střechy, vytvoří kolem domu souvislý izolačně vyvážený obal bez vzniku tzv. tepelných mostů. Samotný proces zateplování příliš nenaruší život obyvatel domu, navíc může přinést i výraznou estetickou změnu, například jiný odstín fasády. Módním trendem jsou dnes okrové a béžové odstíny, ale není třeba se bát ani sytějších tónů. Jen je dobré vždy myslet na své okolí a styl domu.

Jak na to?

Na místě je otázka, zda se zatepluje tak, jak se zateplovat má. Řada majitelů domů si nechá od „kamaráda – odborníka" poradit, že stačí „pětka" polystyren. Při zateplování  v žádném případě nejde o pouhé nalepení polystyrenu na stěny domu. Každý, kdo se na zateplení připravuje, by se měl mít na pozoru před jednoduchým a levným řešením.
Zateplení domu je natolik významná investice, že by zde mělo platit rčení: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci." Neznamená to, že musí být nejdražší. Rozumné je řídit se tím, co navrhne kvalifikovaný odborník na základě energetického a eventuálně technického auditu. A svěřit práci firmě, která má osvědčení odborné způsobilosti a dlouholeté zkušenosti v oblasti zateplování budov. A také se poradit s těmi, kteří mají se zateplováním vlastního domu osobní zkušenost.
Ačkoli je zateplení finančně poměrně náročné, jedná se o dobrou investici, která se určitě vyplatí. Uspořit totiž můžeme až 60 procent nákladů za energii pro vytápění. Průměrná doba, za kterou se nám pak finance vložené do zateplení vrátí, se pohybuje v rozmezí 7 až 15 let. Tato doba se pravděpodobně výrazně zkrátí, uvážíme-li, že ceny energií se budou zvyšovat rychleji, než očekáváme.
OTA DOLEŽAL