Zasáhne kroužkovací revoluce i krajské volby? To je otázka, kterou si možná pokládají nejen voliči, ale lídři favorizovaných politických stran. Pokud by se opakovala dva roky stará situace, mají se proč bát.

Při parlamentních volbách se totiž do poslanecké sněmovny dostal z prvního místa na kandidátce pouze Miroslav Váňa z ČSSD. Ostatní lídři museli strávit porážku, voliči je „vykroužkovali".
Volební systém v krajských volbách je hodně podobný tomu, který se používá při volbě poslanců. Navíc hranice pro to, aby začaly preferenční hlasy „fungovat", je nižší.
Přesto, pokud by voliči nechtěli v krajském zastupitelstvu kandidáty z předních pozic, bude jejich „vykroužkování" obtížnější.

Jiná situace

Při parlamentních volbách totiž nejúspěšnější strany získají v kraji kolem čtyř křesel. Pro neúspěch lídra tedy stačí, aby ho předběhlo jen několik málo stranických kolegů.
Oproti tomu v krajských volbách získala třeba vítězná ČSSD v roce 2008 19 mandátů. Pro „vykroužkování" lídra by tedy bylo potřeba, aby jej na kandidátce přeskočilo téměř dvacet spolustraníků.
„V krajských a komunálních volbách je situace vždy poněkud jiná než v těch parlamentních. Lidé někdy preferenční hlasy využijí, ale já nějaké obavy nemám," uvedl lídr Koalice pro Pardubický kraj Roman Línek. Nutno podotknout, že právě současný náměstek hejtmana patří k největším sběratelům přednostních hlasů. V letech 2000 a 2004 získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech, v roce 2008 byl druhý za hejtmanem Radko Martínkem.

Z hlasů na mandáty

A jak se vlastně při rozdělování mandátů postupuje? V každém kraji se zjistí, které kandidující politické strany překročily požadovanou hranici pěti procent z celkového počtu platných hlasů za celý kraj. Mezi tyto strany se pak rozdělí čtyřicet pět zastupitelských mandátů.

Přepočet hlasů na mandáty v každém kraji se děje tak, že počet platných hlasů pro politický subjekt se postupně dělí jednotlivými čísly, která se nazývají volební dělitelé. Dělí se až do okamžiku, než jsou rozděleny všechny mandáty.

Mandát obdrží kandidáti politického subjektu v pořadí, v jakém jsou uvedeni na hlasovacím lístku. Pokud však některý z nich získal volebním zákonem stanovený počet preferenčních hlasů (nyní je to nejméně pět procent z počtu hlasů, které kandidující subjekt v kraji obdržel), posouvá se v pořadí pro zisk mandátu na první místo. Je-li takových kandidátů více, obdrží mandát v pořadí podle nejvyššího počtu získaných přednostních hlasů.

Kdo měl nejvíce preferenčních hlasů?

Volby 2008
1. Radko Martínek (ČSSD)                     6257 hlasů
2. Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj)     5559
3. Ivo Toman (ODS)                             3828
4. Petr Šilar (Koalice pro PA-kraj)             3507
5. Radomír Lána (ČSSD)                         2509
6. Miloslav Macela (Koalice pro PA-kraj)         2097

Volby 2004
1. Roman Línek (Koalice pro PA-kraj)             4719 hlasů
2. Michal Rabas  (ODS)                         3277
3. Miroslav Brýdl (Koalice pro PA-kraj)         2524
4. Petr Šilar (Koalice pro PA-kraj)             2414
5. Václav Koukal (Koalice pro PA-kraj)         2184
6. Ivo Toman (ODS)                             1656

Volby 2000
1. Roman Línek (4Koalice)                     5128 hlasů
2. Miroslav Brýdl (4Koalice)                     5028
3. Michal Rabas (ODS)                         4736
4. Jiří Kubínek (4Koalice)                     3856
5. Ondřej Kudrnáč (4Koalice)                     3747
6. Petr Šilar (4Koalice)                         3194