„Chodím sem venčit psa a při pohledu na toto kdysi čisté místo je mi smutno. Je vůbec možné, že jsou někteří lidé taková čuňata? A uklízí se tady vůbec?“ ptá se například Jaroslava Vaicová z nedalekého sídliště Na Špici.

VÍTR JAKO METAŘ
Uvedená plocha s parcelním číslem 2063/2 není pouhou travnatou plání, ale pozemek je v pásu přiléhajícím k ulici Dr. Milady Horákové porostlý také neprostupnými keři a náletovými dřevinami. I to bude jeden z důvodů, proč se zde odpadkům tolik „daří“.

Když už sem vítr jednou vžene plastové kelímky, lahve, igelitové obaly nebo i papírové kartony, zůstanou tu uvězněny vlastně napořád. Tedy chtělo by se raději říci, že tu zůstanou jen do nadcházejícího úklidu, ale po něm zde, bohužel, chybí jakékoliv znatelné stopy.

Svah je pokryt odpadky v celkové délce několika desítek metrů. Od parkoviště u Penny Marketu brání výhledu na nechtěné smetiště prudký terénní zlom, takže všechen ten svinčík je pro oči náhodného pozorovatele ukrytý pod čárou horizontu, zatímco výhled od ulice Dr. Milady Horákové zastiňují již zmíněné dřeviny. Zdá se tedy, že o nepořádku vědí opravdu jen místní lidé, a z nich nejčastěji pejskaři.

NEVIDITELNÝ ÚKLID
Podle údaje v katastru nemovitostí náleží plocha městu, a tak jsme se zeptali ředitele Technických služeb Chrudim Zdeňka Koláře, jak je to vlastně s její údržbou.

„Místo představuje semeniště nepořádku, které bychom mohli uklízet snad denně. Jenže to bychom museli být tak čtyřikrát větší společností, než jakou ve skutečnosti jsme,“ povzdechl si Zdeněk Kolář. „Uklízeli jsme pod Penny Marketem v uplynulém týdnu a během minulé soboty se zde uklízelo i v rámci akce Ukliďme Česko,“ ujišťuje ředitel.

Redakce Chrudimského deníku proto navštívila místo znovu ještě v pondělí. Musela ale konstatovat, že zde vládl stále stejný nepořádek.