Už více než tři roky město spolu s architekty pracuje na podobě nových objektů, které by měly sloužit správci hřbitova jako zázemí, sklad a zároveň jako toalety pro veřejnost. Dvě loňská výběrová řízení na dodavatele stavby ale vítěze nepřinesla. Problémem byly finance. A tak město dál hledá řešení.

„Doufáme, že se podaří najít firmu, která nám novou budovu postaví za rozumné peníze. Zvažujeme také případnou úpravu rozsahu celé investice, a sice že bychom nestavěli dva objekty, ale jeden. Na přípravě tohoto projektu jsme usilovně pracovali několik let a chceme jej dotáhnout ke spokojenosti všech, kteří mají na hřbitově pochované své blízké,” vysvětlil starosta Radomil Kašpar.

V současné době je v rozpočtu připraveno 3,5 milionu, za dobrou cenu považuje starosta i 4,5 milionu.

Občany zajímá také údržba hřbitova. V uplynulých dvou letech investovaly Městské služby například do rekonstrukce cest 700 tisíc korun a v letošním roce to bude dalších 400 tisíc. „Opravy cest jsou odhadem hotové tak z 60 až 65 procent, nicméně v nich budeme pokračovat v následujících letech,” prozradil ředitel Městských služeb Litomyšl Karel Kalousek. Zároveň se postupně opravují obvodové zdi hřbitova. V plánu je vybudování osvětlení nebo nový informační systém.

Pravidelně se také kontroluje stav dřevin na hřbitově. Přesto v minulosti padající větve poničily některé hroby. Město proto pečlivě zvažuje, zda nebude muset některé kvůli zajištění bezpečnosti pokácet.

Slavné osobnosti na hřbitově
Magdalena Dobromila Rettigová – kuchařka a spisovatelka
Zdeněk Matěj Kuděj – spisovatel
Miroslava Brdíčková Šplíchalová – gymnastka
Hubert Gordon Schauer – literární kritik
Viktor Kamil Jeřábek – spisovatel
Ludmila Jandová – akademická malířka
Alois Vojtěch Šmilovský – spisovatel
Antonín Tomíček – historik
Josef Matička – malíř