Půl deváté ráno a na Smetanově náměstí v Litomyšli už stojí desítky aut. Během dopoledne se zaplní téměř do posledního místa. Jedno velké parkoviště. I proto mají radní v šuplíku projekty na dva parkovací domy. A plánů má Litomyšl v záloze více. Domov pro seniory, nadchod nad silnicí I/35 nebo rozšíření městského úřadu. „Jedná se o projekty, které připravujeme. V současné době už projektujeme nadchod nad silnicí I/35. Na všem pracujeme,“ sdělil starosta Radomil Kašpar.

AUTA POD STŘECHU
Zejména parkování je v Litomyšli palčivý problém. „Od rána je centrum plné. Když přijedu i ve všední den dopoledne s dětmi na nákupy, těžko hledám místo na zaparkování,“ říká Marie Bartošová. O stavbě parkovacích domů se přitom ve městě mluví několik let.

Zastupitelé budou muset vytáhnout projekty ze šuplíku a pustit se do díla. „V příštím volebním období nám nic jiného nezbude. Buď zakážeme lidem jezdit autem a budou chodit pěšky a jezdit na kole, nebo budeme muset postavit alespoň jeden parkovací dům,“ uvedl Radomil Kašpar.

V budoucnu vzniknou v Litomyšli dva parkovací domy, a to v lokalitě pod zámkem a druhý naproti nemocnici. „Na ten pod zámkem už máme stavební povolení. Chybí nám 22 nebo 25 milionů korun na výstavbu. Další parkovací dům je ve fázi studie a připravujeme ho naproti nemocnici. Kapacitně bude větší než ten u zámku, kde by mělo být zhruba sto parkovacích míst. U nemocnice bychom šli částečně i do země,“ přiblížil projekty starosta Kašpar. I parkování u nemocnice je velký oříšek. Kromě lidí, kteří míří právě do nemocnice, tady parkují taky klienti sousedního městského úřadu.

DO NADCHODU TEČE
Bolestí Litomyšle je nadchod nad pětatřicítkou, kudy chodí mimo jiné studenti na gymnázium a také lidé do ambulancí na poliklinice. Nadchod čeká zásadní rekonstrukce a modernizace. „Jedná se v podstatě o náhradu starého nadchodu. Budou tam jednak schody a také výtah, a to nejenom pro vozíčkáře. Technický stav nadchodu není dobrý. Do konstrukce zatéká,“ vysvětlil Radomil Kašpar.

Blízko je i stavba nového domova pro seniory. Ten by měl stát na ulici Zdeňka Kopala na sídlišti nad nemocnicí. Město má totiž dvě staré budovy, které dožívají. „Pokud získáme státní dotaci, tak chceme domov pro seniory postavit co nejdříve,“ podotkl starosta.

Mezi projekty v šuplíku leží rovněž plánovaná rekonstrukce městské knihovny. Zajímavé je také rozšíření městského úřadu o garáž s pěším mostem přes silnici I/35. „To ale není naše priorita. Idea vzešla z letní školy architektury a nechali jsme si ji jen dopracovat,“ uzavřel starosta.

Stav mostů a nadchodůMěsto si nechá zkontrolovat mosty, lávky a nadchody. V Litomyšli je vytipovaných 15 objektů – osm lávek, pět mostů a oba nadchody nad silnicí I/35. „Rozdělili jsme kontroly na dvě fáze. V první necháme prověřit patnáct staveb a na zbývající přijde řada příští rok. Nepředpokládáme u ničeho havarijní stav. Podle informací od odborníků budeme plánovat případné opravy,“ sdělil místostarosta Josef Janeček. Velkou rekonstrukci potřebuje ale nadchod nad I/35 u polikliniky.