„Loni jsme měli necelých deset tisíc návštěvníků, což  byl mírný propad, běžně  se pohybujeme okolo dvanácti tisíc. Bohužel jsme měli špatný nástup do sezony, kvůli nepřízni počasí jsme začínali o týden později, v dubnu i části května pak byla zima. V létě přišla velká vedra. A to všechno návštěvnost poznamenalo. Na hrad se prostě chodí, když je  počasí tak akorát na procházku," vzpomíná kastelán na minulý rok s tím, že by byl rád, kdyby se letos čísla návštěvnosti vrátila k obvyklému standardu. „Musíme se na ta čísla vrátit, protože jsme samozřejmě na návštěvnosti hradu i ekonomicky závislí. Další rozvoj Litic se částečně odvíjí i od toho, kolik nám návštěvníci přinesou peněz," dodává Dalibor Urban.
Letošní zima byla mírná, což „posádce" hradu rozhodně nevadilo. „V době zimní pauzy se věnujeme drobné údržbě hradu, tedy především zeleni, nátěrům, truhlářským pracím a podobně. Jsou to věci, které návštěvník jakoby nemá vidět. Mírná zima nám tuhle práci zpříjemnila a areál máme před sezonou doslova ´vypiglovaný´. Zřícenina hradu je takový věčný boj se zelení. Letos máme vymýcené veškeré nálety a hrad v tomto směru už skoro nepotřebuje údržbu," přiblížil zimní aktivity na Liticích kastelán. Když se tedy jaro zeptá, co se na hradu udělalo v zimě, nemají se Litičtí rozhodně za co stydět.
V dubnu bude státní hrad nad údolím Divoké Orlice otevřen pouze o víkendech, plná sezona pak vypukne v květnu, kdy už bude  hrad přístupný s výjimkou pondělků denně. V květnu se bude na zřícenině také konat tradiční akce, Litické hvězdobraní s pozorováním denní i noční oblohy, které je pořádáno ve spolupráci s Českou astronomickou společností.

Litické hvězdobraní se bude na Liticích konat o první   květnové sobotě. Půjde už o osmý ročník. „Bude pozorována denní obloha, jevy na slunci i na měsíci. Uskuteční se i přednášky a ukázky dalekohledů nebo potřebné  výpočetní techniky. Gró celé akce se ale odehraje až po setmění zhruba do jedenácti hodin, kdy budou na nádvoří rozmístěny teleskopy a návštěvníci budou moci zdarma pozorovat nebeské úkazy, k nimž jim podají komentář astronomové,"  přiblížil program hvězdobraní Dalibor Urban. Jak dodal, zvlášť pozorování noční oblohy je na Liticích, pokud jsou příznivé podmínky, mimořádným zážitkem: „Je tu tma jako v pytli, údolí je uzavřeno kopci, obloha není ´prozářená´  jako třeba ve městech."
Litice také čekají nápor návštěvníků 10. května při tradičním Pochodu přes tři hrady, pořádaném KČT Sopotnice. „My na akci spolupracujeme, zajišťujeme hladký provoz na hradu a účastníkům pochodu dáváme volné prohlídky za zvýhodněnou cenu," informoval kastelán.
Zmínil i další z květnových  aktivit: „Opět nabízíme mateřským školám a prvním stupňům základních škol didaktický program pro děti Středověký hrad Faber,  který pořádáme se společností  Pěnkavův dvůr. Zábavnou formou dětem přibližuje historii," prohlásil kastelán. Jak připomněl, na tuto akci je ale třeba se předem přihlásit.
V expozicích na hradu budou letos opět novinky. Návštěvníci mj. konečně uvidí i model litického údolí vytvořený v roce 1932 jako součást technické dokumentace při stavbě malé vodní elektrárny v Liticích.