O obnově železničního spojení na trati Dolní Lipka – Hanušovice a Moravský Karlov – Štíty, respektive mezi Pardubickým a Olomouckým krajem, se nedlouho po krajských volbách začíná hlasitě a vážně hovořit. Jednání na úrovni krajů se uskuteční příští týden.
Starostové jsou pro
Zájem ze strany Jaromíra Duška Orlickému deníku potvrdila starostka Králík Jana Ponocná: „Pan radní nás kontaktoval, jestli bychom měli zájem prozatím o obnovení víkendových spojů na trati Dolní Lipka – Hanušovice, kde dnes nejezdí nic." Jak dodala, jejich odpověď byla samozřejmě kladná. Na zvážení vedení Králík navíc přidalo obnovení železničního provozu až do Štítů, vlaky totiž končí na hranici krajů v Moravském Karlově. „My bychom to samozřejmě uvítali, byli jsme proti rušení provozu. Neviděl jsem žádný smysl v tom, že vlak zastaví v Moravském Karlově, a nepřijede do Štítů," říká jednoznačně starosta Štítů Jiří Vogel a pokračuje: „Lidé nám dodnes vyčítají, že za to můžeme my, přestali jezdit veřejnou dopravou."
Jaromír Dušek pro Orlický deník uvedl, že nového jízdního řádu se sice dotknou jen kosmetické úpravy, ale zásadní změny by rád realizoval v březnu nebo dubnu příštího roku. „Už teď připravujeme změny autobusových i vlakových jízdních řádů v poměrně velkém rozsahu. A to tak, abychom je pokud možno skloubili do stejného termínu spuštění. Chceme, aby na sebe začaly vlaky opět navazovat, aby začaly zastavovat pro cestující a na některých tratích, a snažíme se o všechny neprovozované, aby začaly opět jezdit. Týká se to trati na Hanušovice i trati, která nyní končí v Moravském Karlově. Abychom spoje, které přecházejí přes hranice krajů, mohli provozovat, budeme společně jednat už příští týden s náměstkem hejtmana Olomouckého kraje," řekl Dušek.
„My to samozřejmě vítáme, protože to, že se tam nejezdí, je takové mrhání dílem našich předků, že se to ani nedá popsat," uzavřel železničář Arnošt Juránek, který se svým kolegou dokonce založil klub Moravská pohraniční, jehož cílem je propagace trati i obnovení provozu.