V Bystrém v sobotu v pět hodin odpoledne kromě stromečku mohou místní obyvatelé zajít na výstavu betlému. Touto dobou se sejdou za stejným účelem i lidé na poličském náměstí. Rovněž ve stejném čase jen o den později je připraveno rozsvícení stromu v Městečku Trnávce. Spojeno je s předvánočním jarmarkem.

Velmi pestrý program je připraven na první adventní neděli ve Svitavách. Na náměstí bude od tří hodin k dispozici Ježíškova pošta. Ve tři čtvrtě na pět bude slavnostně představen nový betlém Františka Malého. O tři čtvrtě hodiny později se rozzáří světla na stromečku. Po ukončení Ježíškovi pošty a rozsvícení stromu projedou svitavským náměstím čerti. Na programu jsou i koncerty a výstavy s vánoční tématikou.

V Litomyšli je adventní program situován na zámecké návrší. V piaristickém chrámu bude výstava padesáti betlémů z nejrůznějších materiálů. Od deseti dopoledne do sedmi hodin večer bude u stromu připraven hudební program. Ve čtyři hodiny vystoupí skupina Jablkoň a o hodinu později dojde na rozsvícení stromu, které doplní videomapping na průčelí pivovaru. Jedná se o originální projekci, která slavila úspěch už v minulém roce.

Bohatý program mají na první adventní víkend připravený také v Březové nad Svitavou. V sobotu zahájí předvánočním jarmarkem, spojeným s prodejní výstavou rukodělných výrobků. Kdo bude chtít, může si zhotovit svícen, vyrobit keramiku na hrčířském kruhu nebo nazdobit perníčky v dílničkách nejen pro děti. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu proběhne v neděli ve čtyři hodiny odpoledne.

Ochuzeni nebudou ani obyvatelé Moravské Třebové. Hodinu po poledni se na náměstí otevře velký adventní trh, jarmark a výtvarné dílny, Vyrábět se bude vánoční polaz, svícny a ozdoby. Rozsvícení stromy je připraveno na pátou hodinu odpolední. Celým odpolednem bude prolínat kulturní program sestavený z hudebních vystoupení žáků a učitelů základní umělecké školy, studentů gymnázia a pěveckého sboru Fermata.

Chybět nebudou ani vánoční písně v podání Pavlíny Boučkové a Jiřího Michálka, nebo divadelní představení pro děti.