Onemocněním ledvin totiž trpí každý desátý Čech. Světový den ledvin právě dnes, tedy 14. března připomíná, že i ledviny potřebují svou péči.

Pomáhají pojišťovny

Pomocnou ruku před dvěma lety podaly zdravotní pojišťovny. Doplnily spektrum preventivních vyšetření o kontrolu ledvin. Lidi v rizikových skupinách tak může lékař každé čtyři roky bezplatně vyšetřit. „Po dvou letech můžeme říci, že přibližně 80 procent našich klientů ve věku 50 a více let, kteří od října 2016 přišli na preventivní prohlídku u praktického lékaře, zároveň absolvovalo i vyšetření funkce ledvin,“ uvedla Lucie Krausová z Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Zacílí k sousedům

Na Orlickoústecku fungují dialyzační střediska dvě. V Ústí nad Orlicí a už rok i ve Vysokém Mýtě, kde za dvanáct měsíců provedli třináct stovek dialyzačních výkonů a do nefrologické poradny dochází na 150 pacientů, které sem posílají praktičtí lékaři, internisté a diabetologové z Mýta a Chocně. „Mám velkou radost, že se nám v prvním roce podařilo velmi dobře sehrát náš tým lékařů a sester a nastavit vysoký standard léčby. I proto jsou pacienti u nás na středisku velmi spokojeni,“ řekla primářka střediska v Mýtě Lucie Zachařová. „Do budoucna bychom rádi oslovili také potenciální pacienty z Litomyšlska, odkud jsou nyní zvykově odesíláni do Svitav,“ dodala.

Příběhy se přitom často opakují. „Může se to stát náhle nebo pomalu, plíživě. Najednou je člověku šedesát let, je oteklý, unavený a od lékaře slyší, že jeho ledviny přestaly pracovat a musí začít docházet třikrát týdně na dobu čtyř až šesti hodin na dialýzu,“ podotkla primářka pražského střediska Petra Ronová. Téměř polovina lidí totiž přijde z ulice přímo na středisko a vyslechne si neúprosný ortel, že od teď už bude dialýza jejich druhým domovem.

První test i online

Prvotní test si může provést každý sám na internetu. Na webu www.dialyza.cz, kde se pomocí jednoduchých testů dozvíte aktuální riziko onemocnění ledvin, ale i index tělesné hmotnosti (BMI) i tvaru těla (ABSI). Pro skutečné výsledky je ale nezbytné vyhledat lékaře. A lépe dříve, nežli později…