„V České republice je běžné, že jsou kostely zavřené. Myslím si, že lidé mají právo a nárok se do těchto veřejných prostor podívat. Je to open akce naprosto pro všechny," říká o ní lanškrounský kněz Zbigniew Czendlik a vyzdvihuje další pozitiva: „Kostely se otevírají pro věřící, otevírají se na bohoslužby, což ne každému musí vyhovovat. Noc kostelů je akce, kdy mohou přijít ti, kteří k bohoslužbě nemají vztah, ale mají vztah ke kostelu jako určité dominantě, kulturní památce, historickému objektu." Ze stejných důvodů do kostela širokou veřejnost zval i děkan českotřebovské farnosti Miloš Kolovratník: „Je to součást naší kultury a všeobecného rozhledu. Kostely jsou často dominantami našich měst a obcí, většinou jsou spojeny s jejich dějinami."
Početnou skupinou návštěvníků byly rodiny s dětmi, ty kostely poznávaly zábavnou formou. U svatého Jakuba v České Třebové je provázeli vrstevníci. Jednou z průvodkyň byla osmiletá Hanka Tomšová. „Podívat se do věže je docela zážitek, ale mám trochu strach z výšek, tak jsem radši tady dole v kostele. Chodím sem každou neděli na mši a někdy i večer," svěřila se malá průvodkyně.
V Lanškrouně provětrali kostel sv. Anny, který je běžně zavřený. Že se to možná změní, naznačil Zbigniew Czendlik: „Připravuje se rekonstrukce smuteční síně. Je možné, že se v kostele na přechodnou dobu budou odehrávat rozloučení a pohřby."
Kostely v okrese nabídly i další doprovodný program: koncerty, výstavy nebo promítání. Na mnoha místech měla Noc kostelů ekumenický nádech, když se otevřely modlitebny různých církví.
Rekonstruovaná kaple sv. Anny v ústeckých Hylvátech. 
V Ústí nad Orlicí-Hylvátech byla v rámci Noci kostelů po rekonstrujci otevřena kaple sv. Anny.