„Do uzávěrky soutěže nám přišly dva návrhy. První byla od Hotelu Euro, který za pozemek městu nabídl 12,5 milionu korun. Druhá byla od firmy Stako s kupní cenou 16,5 milionu korun. Pokud jde o Hotel Euro, hodnotící komise došla k tomu, že nabídka nerespektuje podmínky zpracování stavebního záměru. Výška zástavby by byla vyšší než 15 metrů. Proto byla ze soutěže vyřazena,“ uvedl vedoucí právního oddělení pardubického magistrátu Aleš Uchytil.

Vítězem se tak stala společnost Stako. „Firma Stako splnila všechny požadavky veřejné soutěže, ale nedodala čestné prohlášení o bezdlužnosti. Byla proto oslovena, zda by ho mohla dodat. To učinila. Jde tedy o nejvhodnější nabídku a s firmou Stako by měla být uzavřena smlouva,“ dodal Uchytil.

To se však nelíbilo spolumajiteli Hotelu Euro. „Nikdy jsem se nesetkal s tím, že když se při otvírání obálek zjistí, že chybí kvalifikační předpoklady, bylo by možné je doplňovat. Jestliže to lze, divím se, že jsme nebyli kontaktováni i my,“ protestoval Karel Řezníček.

Postup radnice vadil i řadě zastupitelů. „Takovýto rozdílný přístup smrdí. Ani jeden ze zájemců nesplnil podmínky,“ konstatoval Jan Linhart (Patrioti Pardubic).

„Myslím si, že by se soutěž měla zrušit. V celém území se postupovalo od začátku špatně. Podmínky byly natolik limitní, že můžeme být rádi, že se z provozovatelů služeb vůbec někdo přihlásil. Společnost Stako nedoložila čestné prohlášení. Druhý účastník byl vyřazen kvůli menší chybě, výšce výtahové šachty. Je to od komise manipulace se zakázkou,“ poznamenal František Brendl (Pardubáci).

Podle Uchytila ale byl postup města správný. „Za manipulaci to nepovažuji. Bezdlužnost společnosti Stako v dané době existovala, jen osvědčení dodali pozdě. Neměnili kupní cenu nebo parametry stavebního projektu. Navíc nabídli víc peněz,“ kontroval Uchytil, který pak tento argument při plamenné diskuzi zopakoval ještě několikrát.

„Výsledek je správný, pan Uchytil pečlivě probíral každý detail veřejné soutěže, abychom neudělali nějakou chybu. Ohrazuji se proti tomu, že by hodnotící komise s něčím manipulovala. Výsledky soutěže bychom měli vyhlásit a nespekulovat o tom, jestli ji máme rušit,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO), která v závěrečné řeči vyzvala k podpoře usnesení. Té se ale nedočkala, pro schválení výsledků a kupní smlouvy zvedlo ruku pouze 13 zastupitelů. Další řešení tak bude na novém vedení města.