Zveřejněná statistika je podle zastupitele Zdeňka Ošťádala (TOP09) alarmující. „Pokusil jsem se zprávu vyhodnotit z pohledu občana a v porovnání s okolními městy. Vyšlo mi, že kriminalita v Moravské Třebové je o 59 procent vyšší než ve Svitavách a dokonce o 78 procent vyšší než v Poličce," vysvětlil Zdeněk Ošťádal.

Poukazuje rovněž na to, že ze zprávy není zřejmá struktura trestných činů z hlediska jejich četnosti, ale pouze z pohledu objasněnosti.

Policie ani starosta města Miloš Izák (ČSSD), který zprávu na zasedání zastupitelstva předkládal, situaci tak dramaticky nevidí. „Je to přesný součet nepřesných čísel," řekl starosta.

JE TO NÁRŮST?

Podle vedoucího obvodního oddělení policie Martina Švancary se ve skutečnosti o nárůst nejedná. V Moravské Třebové se prý policisté vydali cestou vyhledávání trestných činů.

Podle Švancary jde především o trestné činy spáchané pod vlivem alkoholu a v oblasti maření výkonu úředního rozhodnutí. „Přistoupili jsme k tomu jinak než na jiných obvodních odděleních. Události, které se stanou můžete posuzovat jako přestupek nebo trestný čin. Přestali jsme tolerovat takové jednání, které by jinde mohlo být posouzeno jako přestupek, ale my jsme to vytáhli do oblasti trestného činu," vysvětlil Martin Švancara.

Přístup policistů z moravskotřebovského obvodního oddělení je tedy při kvalifikaci trestných činů tvrdší a nekompromisnější než třeba ve Svitavách nebo Poličce. „Mně stačí, aby někdo do někoho strčil, a pro mě je to trestný čin," uzavřel Švancara.

A právě objasněnost trestných činů, kterou má moravskotřebovské obvodní oddělení policie nejlepší v celém Pardubickém kraji, to podle Martina Švancary dokazuje. Z 373 trestných činů jich policisté obvodního oddělení objasnili 292, což 78 procent.

Podle starosty Izáka policie využívá všech zákonných znaků skutkové podstaty trestného činu. „A pokud jednání takové znaky naplňuje, tak se na to dbá. Někdy si správní orgány situaci zjednodušují a dokazování při správním řízení se nevěnují s patřičnou vehemenci a případy končí odložením," podotkl Miloš Izák. K tomu prý v Moravské Třebové nedochází.

Nabízí se ale pak otázka, jakou by potom měla policejní statistika vypovídací hodnotu, kdyby nebyla srovnatelná ani s daty sousedních oddělení?
Možnost rozdílné kvalifikace trestných činů zpochybňuje také tisková mluvčí policie Hana Kaizarová. „Záleží na posouzení jednání, jestli naplní skutkovou podstatu a má znaky přestupku nebo trestného činu," uvedla na dotaz Deníku. Podle policejní mluvčí rozhodně není možné posuzovat skutkovou podstatu protiprávního jednání jinak v Moravské Třebové a jinak třeba ve Svitavách.

ZÁVAŽNÁ ČÍSLA

A vysvětlení se nezdá ani zastupiteli Zdeňku Ošťádalovi. Nárůstu kriminality ve městě podle něj nasvědčují počty spáchaných trestných činů. Závažná jsou čísla především v případě fyzických napadení a drog. V Moravské Třebové bylo vloni zaznamenáno 32 napadení, zatímco ve Svitavách jen 23, v Litomyšli 14 a v Poličce 11. A podobné je to u drog. V Moravské Třebové šetřila policie 42 případů, ve Svitavách 29, v Poličce 17 a v Litomyšli deset. „To jsou kategorie, které nesouvisí s vyhledáváním trestných činů. Je to dáno tím, že kriminalita v Moravské Třebové je vyšší než v okolních městech," upozornil Ošťádal.