Vrcholem letní sezony na královském hradě nedaleko Poličky jsou Královské slavnosti. „Je to akce, která připomíná, že hrad Svojanov založil Přemysl Otakar II., který jej každý rok navštíví s manželkou Kunhutou," vysvětlil důvod královské návštěvy kastelán hradu Miloš Dempír.
Hlavním bodem sobotního programu bylo vystoupení skupin historického šermu, které každý rok vymýšlí nové příběhy, aby pravidelní návštěvníci populární památky viděli vždy něco nového.

„Hrad očekává příjezd krále Přemysla Otakara II. s manželkou Kunhutou. Dříve, než dorazí, přepadnou hrad lapkové. Pobijí posádku a zajmou správce. Krátce na to přijede král se svojí jednotkou a svede boj s lapky. Ty pobije a posledního z nich pověsí, jak je zde zvykem," popsal letošní scénář Petr Kubíček ze skupiny Honorata. Spolu s nimi vystoupili šermíři ze skupiny Magna Moravia nebo bubeníci skupiny Mortem. Na nádvoří se představila 
i sokolnice Martina Hendrychová se svými svěřenci.

V samostatném programu předvedla svoji práci a potěšila fanoušky dravých ptáků, které s sebou přivezla. V dalším programu 
se mohli diváci dozvědět 
o historii hradu na klasických prohlídkách a prohlédnout si třeba unikátní pozlacenou repliku pohřební koruny Přemysla Otakara II., kterému se říkalo král „železný a zlatý".

Připravena byla i ukázka palných zbraní a mistr kat ukázal nástroje k praktikování útrpného práva.
„Písemná zmínka o návštěvě Svojanova Přemyslem Otakarem není. Je však velice pravděpodobné, že zde byl, neboť založil i nedalekou Poličku," řekl kastelán hradu. Ten patří mezi nejnavštěvovanější památky v okrese, a to i díky pravidelným akcím.