Prozkoumat krásy a zajímavá zákoutí Orlických hor můžete i ze sedla kola. Deník spolu s Euroregionem Glacensis připravil seriál, který na stránkách naleznete každou sobotu.

Dnes se vydáme za zajímavými místy, která najdete během jízdy po cyklotrase Královská hřebenovka. Abyste se na ni napojili, ideální je využít cyklobus jedoucí z Holic přes Doudleby nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou až na Šerlich.

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji je možné i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole.

Cesta za krásnou přírodou Orlických hor začíná ze Šerlichu, kde je konečná již zmiňovaného cyklobusu.

Poté je potřeba trochu šlápnout do pedálů a vystoupat  na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.).

Hřeben je z části odlesněn, jen s nízkým porostem kleče, keřů a borůvčí, takže při dobrém počasí je možné se pokochat neskutečnými výhledy nejen Čech, ale i sousedního Polska.

Vhodným místem pro občerstvení a „aktivní" odpočinek je například Pěticestí. Při relaxování tu můžete hledat geokešku nebo zajít na blízkou Kunštátskou kapli. Barokní stavba stojí na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 m n.m. přímo u Jiráskovy horské cesty.

Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou pocházeli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací. Dřevo, které těžili, se dodávalo do kutnohorských dolů a do místních skláren.

Když se pokocháte pohledem, můžete pokračovat dál  na Mezivrší a Anenský vrch s rozhlednou. Následně už trasa klesá až na parkoviště u pevnosti Hanička. Odtud stačí jen sjet do Rokytnice v Orlických horách a tady opět nasednout na cyklobus.