Letošní (ne)zima odepřela turistům to zřejmě nejdůležitější – sníh. Organizátoři srazu z řad Odboru KČT Horal Ústí nad Orlicí tak museli pozměnit program. Původně plánované trasy pro lyžaře byly nahrazeny kratšími trasami pro pěší turisty. „Připravili jsme devět tras různé náročnosti v délce od devíti do  čtyřiadvaceti kilometrů. Součástí  srazu je i zimní táboření v sousedství kláštera na Hedeči. Kolem vedou čtyři pěší trasy, takže mnoho účastníků srazu ho bude moci vidět. Je to určitá česká zvláštnost, protože v Polsku ani na Slovensku není zimní táboření   nijak zvlášť rozšířené," informoval při tiskové konferenci před zahájením srazu předseda jeho organizačního štábu Otakar Boura z KČT Horal.  Ve čtvrtek také podle jeho slov odstartoval třídenní přejezd Jeseníků, kterého se účastní pětačtyřicet turistů. Vedle sportovního programu čekal na účastníky i doprovodný kulturní program. Podle informací organizátorů bylo ve čtvrtek na sraz přihlášeno zhruba pět set padesát turistů, očekávali se ale i další jednodenní účastníci.
„My, turisté, říkáme, že turistika je pro každé počasí. Máte tu zimu, která nemá sníh, máte krásnou krajinu, kterou jste ještě v únoru bez sněhu neviděli a máte příležitost si ji užít. Přeji vám, abyste si ji užili co nejlépe," prohlásil mj. při zahájení srazu na králickém náměstí předseda Klubu českých turistů Jan Stráský.

Na králickém náměstí vládla při zahájení srazu příjemná atmosféra, turisty z Česka, Slovenska a Polska  přivítala starostka města Jana Ponocná, k přítomným promluvili i představitelé pol- ských a slovenských turistických organizací Jacek Potocki a Peter Perhala a šéf organizačního výboru srazu Otakar Boura. Už tradičně nemohl u takto významné akce chybět ani   vládce Králického Sněžníku   Krulišák.

Setkání řady přátel

Mezi účastníky se nedala přehlédnout a přeslechnout skupina turistů ze Slovenska (na snímku M. Zemana),   která při zahájení srazu zazpívala píseň Slovensko naše. „Tahle písnička je jakousi hymnou slovenských turistů," vysvětlil Florián Valenčin. Ten přijel do Králík se skupinou turistů až z Hermanovců, které jsou v okrese Prešov na východním Slovensku. „Králíky  moc neznáme. Osobně mám ale k tomuto kraji vztah, v okrese Rychnov nad Kněžnou, což není tak daleko, jsem se vyučil, bylo to v Častolovicích. Těšíme se na to, že budeme moci poznat Králíky a jejich okolí. Králíky samotné jsou malé, ale krásné městečko. Už jsme byli  v klášteře na Hedeči, chystáme se ještě do vojenského muzea a chceme samozřejmě poznat zdejší hory. Je škoda, že není sníh, ale i tak je tu krásně. Těšíme se i na setkání s kolegy z Čech a Polska, na podobné akce jezdíme pravidelně. Byli jsme už dříve  u vás i v Polsku, oni pobývali zase u nás v Levoči, máme tu řadu přátel. Jsem přesvědčený, že jsme i nadále bratři. Z Hermanovců je nás tu jedenáct, máme tu i kamarády z Lipan, ty jsou asi třicet kilometrů od nás, těch přijelo patnáct, jsou tu i ze Spiše. Východní Slovensko tady má dost dobré zastoupení," dodal.

Králicko má co nabízet

Podle Milana Zemana, předsedy Pardubické oblasti KČT, se dá ovšem i v „nepřízni" počasí najít jednu světlou stránku. „Návštěvníci nebudou trávit tolik času na běžkách a budou moci více ´přičichnout´ k potenciálu, který na Králicku je. Mohou více poznat unikátní Králickou pevnostní oblast a třeba přijedou i v létě, kdy je tu otevřena celá řada pevnostních objektů. Budou mít i víc času na to, aby navštívili klášter na Hoře Matky Boží. Králická kotlina je krásné místo, které rozhodně stojí za návštěvu i v létě. A chci věřit, že tohle účastníci srazu objeví a budou sem jezdit," uvedl.
„My jsme zase rádi, že si Králíky turisté pro tento sraz vybrali, je to pro nás příležitost ukázat, jak je tu hezky, že sem lidé mohou přijet, že máme co nabídnout," podotkla starostka Jana Ponocná s tím, že jak město, tak i další místní organizace a zařízení rády poskytly pro sraz zázemí.