Více dětí

V ústavní péči je v Česku umístěno výrazně více dětí než v ostatních zemích Evropské unie, což připouští i kraj.

„Zásadní rozpor však spatřujeme v připravenosti a rychlosti transformace. Pěstounské rodiny pro 300 dětí ze dne na den nenajdete,“ uvedl krajský radní pro sociální oblast Jiří Brýdl.
Zastupitelé kraje proto přijali usnesení, ve kterém upozornili vládu a Poslaneckou sněmovnu na to, že změny v péči o ohrožené děti nejsou dostatečně připravené.
Schválená strategie, kterou počátkem roku přijala vláda, počítá s legislativním ukotvením věkové hranice, pod níž nebude možné děti do ústavů umístit.

Limit tři roky by mohl v zákonech být od roku 2014, o dva roky později by se mohl posunout až na sedm let. Nynější ústavy a domovy by se měly proměnit do roku 2018. Místo velkých zařízení by měly fungovat hlavně služby ambulantní a terénní, ve kterých by se uplatnili i nynější pracovníci z ústavů.
Peníze, které nyní plynou do ústavní péče, se mají přesměrovat hlavně do služeb a do podpory vlastních a náhradních rodin.

Devět zařízení

Pardubický kraj je zřizovatelem devíti pobytových zařízení pro děti od narození do 18 let s celkovou kapacitou 302 lůžek. Poskytují náhradní péči o ohrožené děti do jejich plnoletosti, případně do ukončení jejich přípravy na povolání.

Podle Jiřího Brýdla je třeba najít nejen vhodné rodiny pro děti z ústavů, ale především peníze na spuštění celého systému.