V nejbližších letech chce Pardubický kraj postavit nové výjezdové základny pro zdravotnickou záchrannou službu v Chrudimi, Seči, Pardubicích, Holicích, Vysokém Mýtě a Moravské Třebové.

„Nové základny jsou připravovány ve třech vlnách. Chrudim a Pardubice jsou financovány z evropských fondů IROP a na obě je od prosince již vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele,“ přiblížil tiskový mluvčí kraje Dominik Barták.

Další dvě, které vzniknou v Holicích a Vysokém Mýtě, budou podle mluvčího financovány z letošního krajského rozpočtu. „Mají určené finance v rozpočtu a výběrové řízení na dodavatele se připravuje,“ upřesnil Barták.

Výjezdová základna v Chrudimi v ulici Milady Horákové, jejíž výstavba přijde na 36 milionů, by měla být hotová na konci příštího roku. Se stejným termínem dokončení se počítá i u základny ve Starých Čívicích. Investice je o deset milionů nižší.

Pro novou základnu v Moravské Třebové se zatím hledá vhodný pozemek. „Bude se jednat o přemístění stanice z budovy polikliniky. Naše prvotní představa je v parametrech stanice v Hlinsku, což je přibližně 12 milionů korun. V letošním roce bychom připravili projekt a vyřešili majetkoprávní otázky včetně převodu pozemku na kraj,“ sdělil radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. Samotná stavba by podle radního Valtra mohla být zahájena v příštím roce.

S nalezením optimálního pozemku pro výjezdovou základnu záchranky pomáhá Pardubickému kraji moravskotřebovská radnice. Rychlá záchranná služba aktuálně užívá pronajaté prostory v budově Nemocnice následné péče v Moravské Třebové. Problém je však v tom, že současní majitelé, kterými jsou Alois Hloušek, donedávna ředitel Nemocnice následné péče, lékař Jiří Pol a technicko-hospodářský náměstek nemocnice Stanislav Pastýř, chtějí nemovitost prodat. A tak nejen záchranka, ale i nemocnice se bude muset stěhovat. Kraj zvažuje odkup budovy, ale částka, kterou vlastníci požadují, je pro vedení kraje nepřijatelná.

„Účastnil jsem se jednání na kraji, kde se řešilo, že současný majitel má úmysl majetek prodat. Majitel má představu o ceně, ale kraj ji akceptovat nechce. Proto vznikla myšlenka, že místo toho by kraj raději postavil něco nového,“ informoval na prosincovém jednání moravskotřebovského zastupitelstva Miroslav Jurenka s tím, že obě krajská zařízení, nemocnice následné péče i záchranka, by mohla, jako teď, i nadále sídlit v jedné, nové budově.

Pro případ výstavby výjezdové stanice záchranky radnice počítala s pozemkem na západním okraji města, při silnici I/35 naproti průmyslové zóně. Na jednání na kraji se však podle Jurenky hovořilo rovněž o možném využití pozemku uvolněného demolicí bývalé dětské nemocnice, který je přímo naproti současné nemocnici následné péče.

„S krajem jsme o pozemku pro výstavbu jednali. Slíbili jsme si, že bychom to do konce prvního čtvrtletí chtěli mít vyřešeno. Máme dvě varianty,“ sdělil starosta Miloš Izák. Sám se přiklání k lokalitě, o které byla řeč, totiž pozemkům mezi silnicí I/35 a průmyslovou zónou. „Narážíme tam ale na pozemek, který zabraňuje přístupu na parcelu. S majitelem budeme jednat o možnosti zajištění přístupu,“ upřesnil starosta Izák.

O tom, zda kraj budovy odkoupí, případně kde se bude stavět, by mělo být jasno v řádu měsíců.