Od pondělního dne je Hradec plný počítačových expertů, politických špiček i zástupců veřejné správy. Hotely jsou nacpané k prasknutí, v kongresovém centru Aldis se totiž koná už 17. ročník renomované konference Internet ve státní správě a samosprávě.

Hosté konference přijížděli do města už v neděli a hradecké hotely si užívají plných pokojů. Zamlouvat si je museli hodně dopředu.

„Ještě v pondělí ráno jsme měli poslední volný pokoj. Kvůli konferenci je však už úplně plno. Volá nám spousta lidí, bohužel je musíme odmítat. Při téhle konferenci máme plno pokaždé. Další dny by ale s ubytováním neměl být problém, volno bychom měli mít od čtvrtka," hlásí z recepce hotelu Tereziánský Dvůr.

Stejně jsou na tom i v Černigově. „Dnes je úplně plno, zítra se nám už snad několik míst uvolní. V termínu konference míváme plnou kapacitu každý rok, lidé si rezervují místa i několik týdnů dopředu," říká Lucie Weisbauerová z recepce.

Na nábřeží u filharmonie dopravu sleduje i městská policie. „Dohlížíme na provoz v okolí Aldisu. Aby tam nedocházelo k žádným problémům, a aby řidiči správně parkovali. Zároveň radíme i lidem, aby se správně zorientovali," uvedl Miroslav Hloušek, ředitel hradecké městské policie.

„K žádným problémům zatím nedošlo. Jezdí sem ve většině případů návštěvníci kteří tu už byli a Hradec znají, takže vědí, kam mají jet. Jediná věc, na kterou se musí řidiči připravit, je mírné zdržení ve městě. Zatím si však nikdo nestěžoval, lidé jsou trpěliví, zřejmě si už na konferenci zvykli," dodal.

„Je to největší společenská událost z hlediska veřejné správy, jsme rádi, že ji Hradec může úspěšně hostit už tolik let," říká Zdeněk Fink primátor města.

Magistrát na pořádání konference pořadatelům přispěl částkou  přes dvě stě tisíc korun.

„Peníze chtěli na částečné krytí ubytování pro zahraniční hosty a vybavení reprezentativních prostor,"  řekla Magdaléna Vlčková, mluvčí magistrátu.   (hod, skr)

Kočírovat tolik řečníků není legrace
Dvoudenní konference Internet ve státní správě a samosprávě se v Hradci Králové koná již posedmnácté. Například prvního ročníku se účastnilo 450 účastníků, v posledních letech do Hradce přijíždí na 2300 odborníků, kteří hovoří mimo jiné o aktuálních otázkách rozvoje 
e-govermentu.
Letošní ročník svou návštěvou poctila místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroes. Nechyběl ani místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, hejtman Lubomír Franc, ministři a jejich náměstci. Celou akci stejně jako v loňském roce moderoval Jakub Železný. „Je to pro mě výzva, ukočírovat tolik řečníků není legrace," nechal se slyšet moderátor.   (hod)

K základním registrům se připojilo dva tisíce institucí

Hradec Králové – Základní registry od svého spuštění v červenci 2012 provedly 330 milionů transakcí. K registrům, které sjednocují údaje z jednotlivých evidencí například obyvatel nebo nemovitostí, se dosud připojilo více než 2000 úřadů a institucí. Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která v pondělí začala v Hradci, to řekl ředitel Správy základních registrů Michal Pešek.

„Myslím si, že ještě pár desítek úřadů začne základní registry využívat, přibývá jich ale už pomaleji," řekl Pešek. Do loňského dubna se připojilo zhruba 1800 úřadů a institucí. Letos by se k systému měla připojit i Všeobecná zdravotní pojišťovna. „U některých institucí bylo problémem, že si zaváděly nové systémy uvnitř," řekl Pešek.

Počet transakcí podle něj předčil očekávání. „Nepočítali jsme, že si úředníci data budou ověřovat při každém úkonu, takže těch transakcí je o zhruba 20 procent více. Ale svědčí to o tom, že ti úředníci data využívají, což je dobře," řekl Pešek.

Letošní novinkou bude využití základních registrů při tvorbě volebních seznamů, starostové dostanou data týkající se jejich volebních okrsků. „Dosud to zasílalo ministerstvo jinak a mohlo tam dojít k určitým nesrovnalostem, například když se někdo přistěhoval a do seznamů se to dopisovalo ručně," řekl Pešek.

Základní registry jsou čtyři – registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností.   (čtk)

Cenu dostala knihovna v Ústí a web v Mokrém
V průběhu pondělního slavnostního společenského večera konference se jako obvykle vyhlašovaly výsledky populárních soutěží Zlatý Erb, Biblioweb, Eurocrest či JuniorErb. Letos se ocenění Hradecku vyhnula. Ceny, které padly nejblíže Hradci, se týkaly Ústí nad Orlicí a obce Mokré na Rychnovsku. V soutěži Biblioweb byla oceněna Městská knihovna v Ústí nad Orlicí a Cenu veřejnosti při soutěži Zlatý erb získala obec Mokré na Rychnovsku. Hradec byl úspěšný v krajském kole soutěže Zlatý erb v kategorii Nejlepší elektronická služba s aplikací Bezbariérový Hradec, v celostátním kole se ale na čelních místech neumístil.   (hod)