Stranu bude v nové sněmovně zastupovat stávající poslankyně Květa Matušovská z Javorníku, která kandidovala z druhého místa. Díky preferenčním hlasům, stejně jako před sedmi lety, kdy vstoupila do parlamentu poprvé, přeskočila krajskou jedničku Václava Snopka, a ve sněmovně bude působit už třetí volební období. Volební výsledky na Svitavsku, kde má KSČM v rámci Pardubického kraje nejsilnější pozici, ukazují, že strana ztratila důvěru voličů na úkor hnutí ANO. V Malíkově, kde komunisté v předchozích volbách získali osmačtyřicet procent hlasů, je ANO převálcovalo. Před čtyřmi lety zde mělo Babišovo hnutí pouhých šest procent. Nyní získalo bez jednoho procenta důvěru poloviny voličů.

O volbách na Svitavsku

Svitavsko - V Kornicích u Litomyšle se jako obvykle volilo v hasičské zbrojnici. K letošním volbám přišlo 70 ze 115 oprávněných voličů. Janůvky jsou obcí, kde Strana přímé demokracie Tomia Okamury získala největší podporu. Hlas jí odevzdalo šestadvacet procent oprávněných voličů. Ani hustá mlha, která v pátek večer padla na Jevíčko i široké okolí, řadu voličů od cesty do volební místnosti neodradila. Volební účast ve městě dosáhla jednašedesáti procent, což odpovídá průměrné účasti na Svitavsku. V Třebařově se volilo v hasičské zbrojnici. Mnoho voličů však do volební místnosti nepřišlo. Tak jako v předchozích volbách jich bylo pouhých čtyřicet procent, nejméně z celého Svitavska. Voliči, i ti budoucí, si našli cestu do volební místnosti v Morašicích.

Skokanem voleb se stal opět Jaroslav Martinů z ODS

Polička - Letošní volby mají v kraji na rozdíl od těch předcházejících jen jednoho výrazného skokana, kterého voliči vynesli do sněmovny kroužkováním. Ale s velmi zajímavým příběhem. Je jím starosta Poličky Jaroslav Martinů za ODS. Modelový prototyp populárního politika.
Poličce, ležící na okraji Vysočiny, jíž dominují levicové strany a kde pravicová ODS nikdy neměla na růžích ustláno, starostuje již od roku 2006. Poslancem byl už jednou, mezi lety 2010 a 2013. Tehdy se dostal do sněmovny dokonce z 18. místa kandidátky. Po třech letech ho vystřídala jednička letošní kandidátky ODS Simeon Karamazov.
I letos Martinů kandidoval spíše do počtu, jen aby straně na šestém místě kandidátky pomohl, ale voliči ho opět vykroužkovali nahoru. Stal se tak jediným zástupcem krajské ODS ve sněmovně. Přeskočil lídra Karamazova, i když rozdíl byl jen v řádu desítek hlasů.
„Měl jsem ve volbách dvě ambice. Pomoci ODS a porazit ANO,“ řekl Jaroslav Martinů.
Mimochodem, rovněž ze šestého místa kandidoval i v loňských krajských volbách, a také ho voliči vykroužkovali.
Právě v Poličce, baště levice, dostala ODS o víkendových volbách neuvěřitelných 22,9 procenta hlasů. A svého starostu tady zaškrtly dvě třetiny těch, kteří volili ODS.
Ostatně už před čtyřmi lety dokázal Martinů v Poličce výsledkem strany překvapit. Oproti republikovém průměru byly zisky ODS mnohem vyšší.
Kvůli zisku poslaneckého mandátu se Martinů nyní rozhodl vzdát postu krajského zastupitele. Tři politické funkce, to už by bylo moc. „Děkuji za ODS i za sebe. Moc si vážím podpory a je to pro mě čest,“ dodal.
Otázkou je, zda by ODS v Pardubickém kraji nezískala ještě víc, kdyby jejím lídrem byl právě Jaroslav Martinů. „On ale nechtěl,“ připomněl odcházející poslanec a lídr kandidátky Simeon Karamazov.