Veletrh Zámek plný knih 2017 v pátek naplní pardubický zámek četbou. Sedmý ročník knižního veletrhu odborné a populárně naučné literatury nese podtitul Tam a zase zpátky a zaměřuje se na cestovatelství a etnografii.

Veletrh začíná v 10 hodin, ale hlavní program začne odpoledne. Od 14 hodin se zájemcům podepíše Jaroslav Dršata, představí svůj cestopis Na kole do Jeruzaléma a ještě kousek dál. V 16 hodin na zámku pokřtí knihu Pavla Fialy Mistr opratí Jiří Kocman a od 18 hodin je připravena beseda a autorské čtení s etnoložkou a spisovatelkou Pavlínou Brzákovou. „Zámek zaplní knižní tituly, které na pultech kamenných knihkupectví lidé obvykle nenajdou – publikace muzeí, galerií, památkových a archeologických ústavů, ale i malých nakladatelství, která se specializují na regionální a populárně naučnou literaturu. Navíc za výhodné ceny,“ řekl Tomáš Libánek, ředitel pořádajícího Východočeského muzea v Pardubicích. Vstup na veletrh je zdarma kromě autorského čtení a besedy s cestovatelkou Pavlínou Brzákovou.

Kromě autorských čtení, křtů knih či finále a vyhlášení soutěží pro školy se návštěvníci mohou těšit na mimořádnou příležitost spatřit vzácnou zbroj, kterou muzeum naposledy vystavilo před 19 lety. „Pardubický rodák Josef Boháč daroval v roce 1888 pardubickému muzeu vzácnou čerkeskou zbroj z 18. století, kterou získal jako svatební dar v Tbilisi. Zbroj vystavíme pouze na jeden den v rámci veletrhu. Ve 13.00, 14.30 a 15.30 hodin o ní bude vyprávět historik Jan Tetřev,“ pozvala organizátorka veletrhu Renáta Tetřevová. Josef Boháč muzeu věnoval i unikátní fotografická alba s různorodými snímky Kavkazu a jeho obyvatel. Výběr těch nejlepších bude k vidění spolu se zbrojí v prostorách vedle rytířského sálu.   (las, pro)

Program veletrhu
10 hodin – veletrh začíná

13.00, 14.30, 15.30 hodin – prezentace čerkeské zbroje z druhé poloviny 18. století

14 hodin – autogramiáda a prezentace cestopisu Jaroslava Dršaty: Na kole do Jeruzaléma a ještě kousek dál

15 hodin – prezentace publikací vydaných Historickým ústavem AV ČR. Václav Kessler: Paměť v kameni. Druhý život válečných pomníků; Vojtěch Kyncl: Bez výčitek… Genocida Čechů po atentátu na Reinharda Heydricha

16 hodin – křest knihy Pavla Fialy: Mistr opratí Jiří Kocman

18 hodin – Beseda s Pavlínou Brzákovou a autorské čtení

Zámecká kavárna – výstava fotografií J. Dršaty: S kolem kolem Araratu

Sloupový sál – výstava finálních posterů z dějepisné soutěže „Naše škola na historických mapách“