Podle hejtmana Netolického není možné, aby Praha zavřela své KACPU a nečekala reakci od ostatních krajů. Pražští zastupitelé tím prý vytváří tlak na ostatní regiony, a to především na ty, které leží na hlavním železničním koridoru na cestě do Prahy a jsou tak přirozeně také zatížené.

„Avízo o uzavření asistenčního centra v Praze k 15. červnu považuji jednoznačně za nekolegiální krok, který ve výsledku situaci ještě zhorší,“ uvedl Netolický. Podle něj uzavření pražského KACPU nikomu nezabrání v tom, aby do Prahy přijel.

Netolický tak bezprostředně po oznámení z hlavního města svolal jednání strategické skupiny, ve které jsou také ředitelé krajské policie a hasičů. Rozhodnutí prý bylo jednoznačné. "Nenecháme se takto silou tlačit ke zdi na základě dat, která nejsou přesná a neodpovídají realitě. Místo toho, aby probíhala konstruktivní debata a hledalo se řešení, tak jsou nám dávána ultimáta, která rozhodně nechceme a nemůžeme akceptovat,“ řekl Martin Netolický s tím, že prostřednictvím tajemníka Bezpečnostní rady Pardubického kraje bude ještě dnes informováno Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině.

Rozhodnutí pražského magistrátu zaskočilo i ministra vnitra Víta Rakušana, podle kterého však prý Česká republika situaci zvládne i bez pražského KACPU. Rozhodnutí pražského primátora Zdeňka Hřiba je však výsledkem dlouhodobé kritiky vládních zmocněnců. Praha se totiž od začátku ruské agrese na Ukrajině potýká s velkým množstvím uprchlíkům. V posledních týdnech se navíc jedná především o romské utečence z Ukrajiny, kteří dosud přebývali na pražském hlavním nádraží. Hřib tak dlouhodobě volá po vytvoření systému přerozdělování uprchlíků.