Prověřili hydranty

Tím posledním bylo páteční společné cvičení jednotek ze čtyř sborů dobrovolných hasičů, které působí na území Ústí nad Orlicí (Ústí, Hylváty, Knapovec, Černovír).  Mezi letištěm a Knapovcem hasiči likvidovali simulovaný požár dřevěné chaty a skládky pneu
matik, v terénu vyhledávali a transportovali zraněné. Hlavní cíle byly dva,  jednak získat praktické dovednosti pro co nejefektivnější zásahy, dále také prověřit kapacitu hydrantové sítě v Knapovci, pokud by skutečně hořelo.
Námětového cvičení se zúčastnily tři desítky dobrovolných hasičů. „V Ústí nad Orlicí probíhají dvakrát do roka, buď dostaneme námět od bezpečnostní rady města, jak se to stalo tentokrát, nebo je vybrán po domluvě velitelů. Bývá to událost, která už dlouho nebyla nacvičována. Ve vedení cvičení se  čtyři sbory na katastru města střídají, teď bylo na řadě Ústí nad Orlicí I.," uvedl velitel jednotky Jiří Novák. Některá cvičení jsou společná s profesionálními hasiči, loni v Ústí dobrovolné jednotky spolu s HZS nacvičovaly evakuaci ústeckého domova důchodců.
Nedávno se uskutečnilo námětové cvičení dobrovolných sborů na Lanškrounsku, zúčastnily se jej tři desítky hasičů z Dolního a Horního Třešňovce, Lanškrouna, Rudoltic a Ostrova. Cvičení místního okrsku se koná jednou ročně, vždy s jinou tematikou, tentokrát hasiči nacvičovali zásah při dopravní nehodě včetně vystříhávání a vyprošťování zraněných z vraku. Aby simulace byla co nejvěrnější, do akce se zapojil i Červený kříž, který hasiče proškolil a namaskoval zraněné.
Podle velitele Tomáše Klabana je většina jednotek v okrsku předurčena a technicky vybavena hlavně na dálkovou dopravu vody hadicemi, ta se procvičuje zejména. „Nechceme však, aby cvičení dobrovolných hasičů byla jednotvárná, snažíme se proto seznámit členy našich jednotek i s technikou a činnostmi, se kterými přijdou do styku zcela výjimečně," vysvětlil výběr tématu pro letošní cvičení Tomáš Klaban.

Na Orlici bylo živo

Námětové cvičení má za sebou i osm desítek dobrovolných hasičů z Letohradska, tentokrát měli hasiči za úkol uhasit simulovaný požár Tvrze Orlice. Zúčastnili se členové SDH Letohrad město, Červená, Kunčice a Orlice,  dále SDH Šedivec, Lukavice, Písečná a Žampach. „Dojezdové časy a přístupnost vody byly v pořádku, místní hasiči tak měli možnost poznat přímo na místě rozmístění hydrantů a nacvičit zásah, který by v případě ohrožení prováděli," bilancoval starosta města Petr Fiala, na jehož pokyn bylo cvičení vyhlášeno.