Rychle však zjistím, že žertovat není na místě. „Praha je celá pod vodou," slyším první zprávy od svých blízkých. Přesto se letištním expresem dostáváme hladce na pražské hlavní nádraží. Jenže tam všechny  vlaky na Pardubice stojí a kdy a kudy pojedou, ví v tuto chvíli asi jen Pánbůh.

Zoufale obíháme jedno nástupiště za druhým a snažíme se zjistit, který vlak by nás do Pardubic dovezl. „Lehčí otázku nemáte? To vám teď nikdo neřekne," uvádí nás do reality pracovníci Českých drah.
Čekáme na peronu a pokoušíme se alespoň zjistit, jak dlouho budeme na nádraží stát. „Osobně bych vám doporučoval, abyste v Praze přespali nebo si zajistili jiný odvoz," radí průvodčí. „Můžeme jet za deset minut nebo také vůbec. Navíc před námi i za námi jsou desítky vlaků se stejným osudem," dodává.

Dotazy na zaměstnance drah proudí od dalších a dalších cestujících. Ti celou situaci zvládají s nadhledem. Někteří cestující už trochu méně, ale po počátečním šoku se většina z nich smiřuje se svým osudem a čeká buď na nástupišti, nebo v některém z vlaků. Zamíříme do jednoho z nich, neboť je naděje, že by mohl vyrazit mezi prvními a průvodčí dosud nevyloučil, že zastaví i v Pardubicích.

„Jisté je zatím jen to, že se nedostanete do Kolína. Nádraží je tam zatopené," tlumočí jednu z mála dostupných informací průvodčí.
Snažíme se získávat zprávy, kde se dá. Celé kupé je na jedné lodi – spolupracuje a vymýšlí různé varianty. Navazují se nová přátelství, ve snaze vzájemně si pomoci se mění i nálada. Vzniklou situaci všichni začínají brát sportovně a s nadhledem. „Hlavně, aby nám nedošlo jídlo a pití," doufá španělská čtveřice, jež se potřebuje dostat z Prahy do Vídně, odkud zítra letí domů.

My zatím tvoříme pardubický hlouček a přemítáme nad variantou dojet domů přes Hradec Králové. Sondujeme, jak je tato možnost reálná.
„Do Hradce byste se snad možná dostat mohli," přikyvuje trochu nejistě průvodčí. „Ale dříve než za dvě a půl hodiny to nebude," upozorňuje.
Po asi hodině a půl se dává náš vlak do pohybu, ale za pár minut se vrací zpět na pražské hlavní nádraží. Pardubická „tlupa" dělá bojovou poradu.
Chceme vystoupit z vlaku a zneužít pro odvoz z Prahy naše známé s autem. Jenže dveře od vlaku  nejdou otevřít, i když stále stojíme na nádraží.

Na chvíli propadáme v zoufalství. Nakonec se nám povede vystoupit. S pomocí ochotných přátel se dostáváme před půlnocí po více než dvaceti hodinách na cestě domů.
Všechno zlé je pro něco dobré. Je vidět, že když dojde na lámání chleba, lidé si dokáží pomoci. „Kéž by to pocítili i ti, kterým voda zaplavila domovy. Bože, buď k nim milostivý," říkají Španělé z vlaku.