Některé z nich jsme oslovili s otázkami: Překvapilo vás odstoupení hlavy katolické církve? Máte nějakou představu o tom, kdo usedne po Benediktu XVI. na papežský stolec? Mohl by to být i některý z našich kardinálů?

Vladislav Brokeš, katolický duchovní, Ústí n. O.
Vladislav Brokeš

„Papežovo odstoupení mě velmi překvapilo, v naší církvi to není běžnou praxí. Šest, sedm set let se něco podobného nestalo. Minulé pondělí jsem byl v Bazilice svatého Petra, a když jsem ji procházel, říkal jsem si: ´kdoví, jak dlouho budeme ještě mít tohoto papeže´. Jako bych to tušil i s ohledem k tomu, že má Benedikt XVI. vysoký věk. Ovšem že to bude do týdne, to jsem opravdu nepředpokládal.
Otázka jeho nástupce je hodně složitá. Podle mne by to mohl být kardinál Schönborn z Vídně, potom možná někdo z Italů, ovšem ve hře je určitě i Latinská Amerika. Pokud bych měl hodnotit šance našich kardinálů, myslím si, že i s ohledem k tomu, že z naší části Evropy byli papežové volení, nejsou příliš velké. Spíš bych to opravdu viděl na Itálii nebo Latinskou Ameriku, kde se dnes křesťanství šíří nejvíc ."

Miloš Kolovratník, katolický duchovní, Č. Třebová
Miloš Kolovratník.

„Je to věc, o které jsem diskutoval s mnoha lidmi. Dostával jsem i otázku, jestli je člověk ve vysokém věku ten správný, který řídí firmu. Samotný fakt, že to učinil, mě až tak nepřekvapil. I když tradice je jiná. Ovšem když mají biskupové povinnost abdikovat v pětasedmdesáti letech z úřadu, proč by to nemělo platit i pro římského biskupa?
O tom, kdo Benedikta XVI. nahradí, spekulovat nechci, nechám se překvapit. Naši dva kardinálové jsou určitě osobnostmi, ale podle mne papeže mít nebudeme."

Zbigniew Czendlik, katolický duchovní, Lanškroun
Zbigniew Czendlik

„Pochopitelně, že jsem byl odstoupením papeže překvapený. Překvapení byli i kardinálové, kteří byli jeho nejbližšími spolupracovníky. Jak pro svět, tak i pro mě jako faráře v Lanškrouně to byl obrovský šok a mimořádné překvapení.
Osobně si myslím, že tak, jak byl odvážný krok Benedikta XVI., že odstoupil, bude odvážné i rozhodnutí kardinálů a vyberou někoho, kdo bude mimo Evropu. Katolická církev už není záležitostí Evropy, válcuje nás Jižní Amerika, Asie i Afrika. A tyto kontinenty by si podle mého názoru mít papeže zasloužily. Ovšem říkám, že každý kardinál, který volí a může být volen, má šanci, je ve hře. Takže třeba i Dominik Duka. Otázka je, nakolik je ta šance reálná."

Erwin Kukuczka, husitský duchovní, Ústí n. O.
Erwin Kukuczka

„Odstoupení Benedikta XVI. mě překvapilo, stejně jako mnoho dalších duchovních, ať už to jsou katolíci nebo protestanti. To, že hlava katolické církve sama odstoupí, není zvykem, tradice je jiná, papež umíral.
O tom, kdo nastoupí jako nový papež, se hodně diskutuje. Trochu mě překvapilo, že se o tom začalo mluvit hned poté, co se zpráva o Benediktově rozhodnutí objevila. Jako protestantskému knězi mi je v podstatě jedno, zda to bude černoch, nebo běloch, osobně bych si především přál, aby to byl člověk, který bude cítit ekumenicky, aby se hnula kupředu ekumenická spolupráce. A jak vidím šance našich kardinálů? Myslím si, že nejsou velké. I když samozřejmě naději má každý, takže i Češi."