Pardubicko – Nákupní centrum AFI Palác v Pardubicích přivítá Velikonoce dnes od patnácti hodin. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na zajímavý velikonoční program.
Užít si budou moci odpoledne plné soutěží, zábavných scének, hudebních čísel a velikonočního kouzlení.
Do AFI Paláce dorazí školák Albertík a jeho přátelé, kteří budou programem provázet. Nebudou chybět ani soutěže o hodnotné ceny.

Odpoledne přiblíží tradice a historii

„Soutěžit se bude hned v několika disciplínách, jako je například pletení pomlázek, velikonoční foukání, barvení králíka, velikonoční hodování nebo malování obřích vajec," láká marketingová manažerka pardubického AFI Paláce Zuzana Kubíčková.
Školák Albertík a jeho přátelé chtějí poněkud netradičně všem přiblížit velikonoční tradice a historii. Návštěvníci se poutavým způsobem dozvědí více o malování vajíček, pletení pomlázek nebo o vyobrazování beránka a zajíčka.
„To vše a ještě mnohem více s Albertíkem předvedou panenka Madlénka, velikonoční králíček, televizní hvězda Elmo, pes Pluto a další," dodává  Zuzana Kubíčková.
Pardubické Aquacentrum se v neděli zapojí do akce Hledání velikonočních vajíček.

Od čtrnácti do sedmnácti hodin se uskuteční v zóně 2 (aqua) soutěže na suchu i ve vodě. „Každé dítě, které najde všechna vajíčka a splní úkoly, dostane koledu," prohlásil ředitel pardubického Aquacentra Jiří Vysoudil.
„Na Velikonoční pondělí bude otevřeno od 10 do 21:45 hodin. Všechny zóny budou v provozu ve stejném režimu jako o víkendu," dodal ředitel pardubického Aquacentra.
Tradiční Velikonoce se odehrají také v Perníkové chaloupce pod hradem Kunětická hora. V sobotu a neděli od 9 do 16:30 hodin si tu zájemci budou moci zakoupit bílý perník. „Ten je světovým unikátem. Poprvé se prodával o Bílé sobotě v Perníkové chaloupce roku 2009," upřesnil provozovatel Perníkové chaloupky Luděk Šorm.

„Jedná se o kombinaci dvou tradičních perníkářských postupů. Základní tvar perníku se vyrobí z dřevěné formy a potom se perník ještě navíc zdobí bílou cukrovou polevou. Na Bílý perník je zapotřebí speciálních dřevěných forem, kde je ponechán prostor na závěrečné zdobení. Formy na Bílý perník vyřezává Aleš Vostřez, ten také základní tvary Bílého perníku peče, a cukrovou polevou je zdobí perníkářka Dana Holmanová. Pod jejíma šikovnýma rukama dostává Bílý perník svoji krásnou podobu. V roce 2011 Bílý perník slavil úspěchy ve slovinské Radovljici při prvním summitu evropských muzeí perníku," dodal Luděk Šorm.

Místní specialita: Pečení holubi

Bílé perníky nebudou samozřejmě jedinou atrakcí. Návštěvníci uvidí v sobotu i v neděli, jak se zdobí velikonoční kraslice a jak se pletou pomlázky z vrbových proutků.
Přijedou řemeslníci, kteří budou předvádět a prodávat své umění. Realitní kancelář perníkových nemovitostí nabídne atraktivní chaloupky z pardubického perníku včetně čísla popisného a výpisu z Katastru perníkových nemovitostí. Je to ideální dárek třeba pro novomanžele („ať mají kde bydlet"). Opravdovým a prozíravým „investorům" doporučujeme nakoupit Pardubické zlato a Zlato z Pardubic od Krále perníku.
O žaludky návštěvníků se postarají provozovny U všech čertů – útulna a občerstvovna a Otesánkova mlsárna.

„Místní gastronomickou specialitou, kterou osobně připravuje Červená Karkulka, jsou Pečení holubi," řekl Deníku provozovatel Perníkové chaloupky.