Společnost už tři roky na vlastní náklady monitoruje život v jesenické divočině. Snímek rysa je dosud nejcennějším „úlovkem" projektu. „Plocha, kterou se v horách snažíme podchytit, je rozsáhlá. Rozmístili jsme zatím dvanáct fotopastí. I z toho vyplývá, že hledáme jehlu v kupce sena. Přesto se nám tu jehlu podařilo najít," poznamenal Bačík.

Šelmu zachytila fotopast v oblasti Keprnické hornatiny na začátku letošního dubna. Zástupci spolku o nálezu informovali v těchto dnech.

Zatímco na začátku devadesátých let žilo v Jeseníkách zhruba patnáct rysů, nyní jsou to asi jen tři kusy. Tento druh je tak v nejvyšších moravských horách na samé hranici existence.

„V prvé řadě je na vině pytláctví, v další rušivé faktory. Na hory se stále stupňuje tlak, ať už kvůli intenzivnímu lesnímu hospodaření, výstavbě lyžařských areálů nebo spoustě různých aktivit na horách," poznamenal Ondřej Bačík.

V Jeseníkách běží několik let monitoring velkých šelem, v případě rysa se však podařilo zachytit jen jeho stopy, případně jiné znaky pobytu. Loni je pátrači nalezli v Nízkém Jeseníku nedaleko Šternberku, ve sněhu objevili na lesní cestě stopy rysa ostrovida.