V pozoru už je například sdružení Jaro Jaroměř, které už staví bariéry se záchytnými kbelíky a zřejmě už tento týden zahájí záchranný transfer přes silnici mezi Miletínem a Hořicemi v Podkrkonoší.

O osudu žab teprve rozhodnou

Jedna z největších záchranných akcí každoročně probíhá kolem přívratských rybníků nedaleko České Třebové. I tam se dá očekávat, že žáby a čolci potáhnou dřív.
„Myslím, že se mírná zima určitě projeví, potáhnou dřív. Projíždím občas kolem, ale zatím jsem migraci nezaznamenal, protože v noci byla ještě zima," informoval za ochránce přírody Vítek Bednář. Jestli kolem silniček opět vyrostou na kilometr dlouhé zábrany, je ovšem zatím otázkou, kterou se zabývala páteční členská schůze ZO ČSOP Pod-
orlicko. Záležet bude na penězích i dobrovolnících.
„Členská schůze se rozhodla pověřit výbor, aby zjistil, zda dostaneme peníze od města Česká Třebová na stavbu zábran. Pokud dostaneme přislíbenou částku, pokusíme se transfer zajistit," uvedl Vítek Bednář. Ochránci přírody v Přívratu každoročně zachrání tisíce obojživelníků, jsou mezi nimi především chráněné ropuchy, zastoupeni jsou i skokani zelení a hnědí, ale vyskytuje se tam i velmi ohrožená blatnice skvrnitá.

Že by v únoru seli, nepamatují

Jaro „cítí" neobvykle brzy také zemědělci. „Pamatuju, že jsme v únoru začínali, ale že bychom seli, to nepamatuju," vzpomínal předseda ZD Sloupnice Jaroslav Vaňous. Ani soukromý zemědělec Josef Papáček takový rok nepamatuje: „Máme zoráno, připraveno na jařiny, ozimy jsou přihnojené, takže si myslím, že jsme tak o měsíc napřed. Začali jsme sít oves."
Oba zemědělci však připomínají, že mírná zima má svá rizika. „Největší riziko mírné zimy vidím v nedostatku vláhy. Srážek bylo minimum, nebyl ani sníh," upozornil Josef Papáček. A Jaroslav Vaňous ho doplnil: „Zdravotní stav ozimů je zatím neznámý, mohly se projevit houbové choroby, hlodavci, krtci, myši a podobně. Škody můžou být, ale zatím je nedokážeme odhadnout."