close Poliklinika Česká Třebová. zoom_in

close Lektus. zoom_in

Nejde jen o to, že můžete vyhrát krásné ceny od sponzorů, ale hlavně jde o naše vlastní zdraví. I když i ty ceny jsou super: pro vítěze metrák dietních masových produktů od společnosti Lektus, série rehabilitací od polikliniky Dopravního zdravotnictví v České Třebové a regenerační pobyt ve vile Kalinčiak ve Vysokých Tatrách (podívejte se na web www.vilakalinciak.sk).

Kdo by měl hubnout?

Dnes se tolik nehlídá váha, rozhodující je změřit obvod břicha přes pupek. Výsledek ukazuje míru rizika. Ženy by měly mít tento obvod menší než 81 cm a muži než 95 cm. Ale pozor: pokud má muž obvod větší než 103 cm a žena než 89 cm, patří do kategorie označené jako „vysoké zdravotní riziko" a v takovém případě by neměli s hubnutím váhat ani sekundu. Dnes je prokázáno, že nejde jen o nebezpečí cukrovky nebo srdečně-cévních onemocnění či kloubních poruch, ale takové hodnoty obvodu pasu jsou dokonce nebezpečné kvůli možnosti vzniku nádorových onemocnění.
Jak na to? Stačí opravdu málo!
Ordinace pro soutěžící je zdarma každý čtvrtek v poliklinice Dopravního zdravotnictví v České Třebové. Je potřeba se předem objednat na telefonu 608 807 807 nebo mailem (dr.streda@gmail.com). Přijdete, sestřičky vás zváží, změří váš metabolismus, dr. Středa vám nasadí dietu a přidá cenné rady. Kromě povinného poplatku 30 Kč nic neplatíte.

Jak hubnou vyhlašovatelé?

close Stanislava Švarcová zoom_in

Mgr. Stanislava Švarcová,
starostka města Lanškroun.
Výška 160 cm, úvodní váha v květnu 2012: 77,3 kg, aktuální váha dnes: 75 kg. Shodila další kilo a tím se přeřadila z kategorie obezita 1. stupně do kategorie nadváha, neboť její body mass index klesl na 29,3. Paní starostka Lanškrouna by chtěla hubnout rychleji. Jenže ono jedno kilo týdně je ve skutečnosti optimální. Nejsme schopni odbourat víc tuku, při rychlejším hubnutí se obvykle ztrácejí hlavně tekutiny.

close Šéfredaktor Karel Pokorný zoom_in

Karel Pokorný,
šéfredaktor Orlického deníku.
Výška 178 cm, úvodní váha v dubnu 2012: 97 kg, aktuální váha dnes: 95 kg. Shodil 2 kg, jenže ty měl shozené již před týdnem, takže „stojí" na váze. Proto jeho body mass index neklesl pod 30 a pan šéfredaktor Orlického deníku je stále  v kategorii obezita 1. stupně.

close Leoš Středa. zoom_in

MUDr. Leoš  Středa,
organizuje celou soutěž a ve spolupráci s Fakultou biomedicínského inženýrství zajišťuje sledování hubnoucích čtenářů.
Výška 177 cm, úvodní váha v dubnu 2012: 108 kg, aktuální váha dnes: 102 kg. Shodil 6 kg, ale body mass index má stále vysoko 32,5 – stále obezita 1. stupně.
Jeho příběh je zde:
„Když jsem v roce 2000 skončil s podnikáním a prodal svůj Institut lékařské regenerace a kosmetiky, odstěhoval jsem se do Kambodži a později na Filipíny. Traduje se sice, jak je asijská kuchyně zdravá, ale o té filipínské to neplatí. Jejich zmrzlina s názvem halo-halo má krásný název, ale je to kalorická bomba. Nikdy v životě jsem hubeňour nebyl, ale tam jsem postupně přeskočil přes metrák a nebýt nápadu ´Hub- nout s Orlickým deníkem´, úspěšně bych tloustl dál. A to se při tom vždy na letní semestr  vracím domů a přednáším obezitologii na lékařské fakultě! Což je docela trapas: učit mediky o hubnutí a sám být tlustý  jako pašík.
Vymlouvat se na okolí, které mně vnucuje dobroty, a proto tloustnu,  je alibismus. Hubnutí je o osobní odpovědnosti každého z nás. Když chodíme do Mc Donaldu, kde si v rámci menu dáme k velkému hamburgeru slazenou limonádu a hranolky, budeme přibírat. A vinu za vlastní nadváhu svedeme na fast foody. Jenže my jsme měli možnost si tam vybrat nápoj light a místo hranolek si za tu samou cenu dát jako přílohu čerstvý zeleninový salát. Docela mě láká nápad hubnutí s fast foodem, určitě to jde uskutečnit, i když to není klasická dieta. Ale i současná dieta, kterou pacientům  většinou doporučuji, je také netradiční. Jde u ní o osobní přístup k výběru potravin. Nemusíte se omezovat v množství, ale ve výběru toho, co jíte. A že to funguje, to už jsem si za léta praxe ověřil na tisících pacientů."