Poliklinika Česká Třebová.

WEBOVÉ STRÁNKY OBEZITOLOGICKÉ ALIANCE NAJDETE ZDE.

To je dieta, se kterou hubne většina čtenářů Orlického deníku, kteří se zapojili do naší soutěže v hubnutí a kteří chodí do naší ordinace v Poliklinice Dopravního zdravotnictví v České Třebové. Princip je jednoduchý, při dietě je kladen důraz na bílkoviny, ale omezují se zejména sacharidy a pokud možno i nasycené tuky.

Vánoční či novoroční ananasová šunka

Filipíny nejsou tak exotická destinace, jak si mnozí představují. Jde o bývalé asijské území Spojených států, které se osamostatnilo. Podobně jako blízká Republika Palau, ležící už v Mikronésii. Filipínská kuchyně je v mnohém inspirována Amerikou, a tak všichni jedí ve fast foodech a zájezdy do obchodních domů jsou oblíbenou víkendovou kratochvílí Filipínců. Zkrátka najdete tam všechny neřesti moderního života, podobně jako u nás nebo zmiňované Americe. A logicky je i kuchyně inspirována západní kulturou, jako například vánoční pečení ananasové šunky. Ta se dá díky fantazii Filipínců připravit i tak, že neobsahuje sacharidy, přestože je sladká. Příprava trvá dlouho, ale vyplatí se.

Maso nejprve 
vaříme v limonádě

Vepřovou kýtu opravdu nejprve uvaříme v limonádě, pochopitelně takové, kde je cukr nahrazen umělým sladidlem. Filipínci používají Sprite light, ale dá se použít kterákoli bezbarvá citronová limonáda, která stojí u nás v obchoďácích obvykle mezi 5 až 10 korunami. V ní je cukr zaručeně nahrazen nekalorickým sladidlem, protože to je levnější. Do limonády přidáme ananasovou tresť, tedy příchuť do pečiva. Vaříme necelou hodinku.
Pak si rozehřejeme troubu na pečení. Tam si ji rozehřívají na 325 stupňů Fahrenheita (nepoužívají jednotky SI), pro našince je to asi 160 stupňů Celsia. Uvařenou šunku vstrčíme do trouby a pečeme. Teplotu snížíme na cca 100 až 120 stupňů a takto mírně ji pečeme celých 5 až 6 hodin. Pravidelně ji potíráme limonádovým vývarem, který nám zbyl.

Filipínská republika a šlechtický řád

Jak nádherně šunka může vypadat, prezentuje doktorův filipínský kamarád Paul Santos. Je to jeden z vrcholných představitelů filipínské šlechty. Řád rytířů Josého Rizala je aristokratickým řádem, který byl zřízen na základě republikového zákona. Tak trochu zvláštnost – Filipínská republika si zřídila šlechtický řád, který je vlastně pozůstatkem feudalismu. Inspirací byl národní hrdina Dr. José Rizal, popravený Španěly před 116 lety, 30. prosince 1896. Jeho odkaz uctili vytvořením rytířského řádu. Tento lékař patřil k nejvzdělanějším Filipíncům, zcestoval celou Evropu a jeho nejbližším přítelem byl dokonce Čech, profesor Blumentritt z Litoměřic.
Paul Santos (na fotografii) doma šlechtické zvyky odkládá a sám si ananasovou šunku peče. Filipínci adoptovali britské šlechtické tituly, takže Paul je Sir. Na rozdíl od našeho knížete Schwarzenberga může Sir Paul svůj titul používat bez omezení. S naším prezidentským kandidátem se setkal i osobně, když byl před lety na Filipínách jako ministr zahraničních věcí na návštěvě. (re)