Na Dušičky se připravovaly i technické služby, které mají na starosti správu a údržbu hřbitovů. Podle jednatele Technických služeb v Lanškrouně Vladimíra Skalického byl hřbitov dán do pořádku v rámci podzimního úklidu. „Posbíralo se listí, posekaly přístupové cesty, aby lidé neměli mokré nohy a  podobně," uvedl. Nezaznamenal žádné stížnosti na to, že by v této době docházelo ke zmizení dušičkové výzdoby.
Prevence je však na místě, proto v tomto období věnuje větší pozornost místům posledního odpočinku i Městská policie ve Vysokém Mýtě. „Zvýšili jsme dohled a provádíme namátkové kontroly," potvrdil Orlickému deníku velitel strážníků Jaromír Antl. I když před časem mýtská městská policie zaregistrovala krádež na hřbitově, zatím podobná stížnost nepřišla.
Stejnou  zkušenost má i Policie ČR, která zatím na Orlickoústecku v souvislosti s uctěním Památky zesnulých nezaznamenala žádné protiprávní jednání. „V tomto období ve zvýšené míře provádíme kontroly hřbitovů a pietních míst, včetně jejich okolí. Také při silničních kontrolách na orlickoústeckých silnicích dbáme na to, aby ze strany řidičů byl maximálně dodržován zákon o silničním provozu," popsala preventivní opatření tisková mluvčí policistů Lenka Vilímková.
Pro ty, kteří se chystají hřbitovy navštívit, mají policisté několik preventivních rad, jak se vyhnout potížím. „Rozhodně nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené. Nenechávejte v něm žádné věci, které by případného zloděje mohly ke krádeži zlákat, platí to i pro doklady od vozidla a náhradní klíče. Přemýšlejte o tom, kde své vozidlo zaparkujete, některá tmavá zákoutí zajistí pachateli nerušený klid pro práci," radí policejní mluvčí jak předejít krádežím.  Podceňovat prý nelze ani důkladné zabezpečení auta, jako je uzamčení řadicí páky, namontované elektronické zabezpečovací zařízení, vyhledávací a monitorovací systémy.
„Buďte obezřetní a nenechávejte bez dozoru odložené věci přímo v prostorách hřbitova. Mějte na paměti, že příležitost dělá zloděje," dodala Lenka Vilímková.