Důvod, proč hotel nevyroste, je prostý – zastupitelé na červnovém zasedání neschválili výsledky veřejné soutěže na jeho výstavbu, do které se přihlásily dvě firmy – Stako a Hotel Euro.

„Pokud jde o Hotel Euro, hodnotící komise došla k tomu, že nabídka nerespektuje podmínky zpracování stavebního záměru. Zástavba by byla vyšší než 15 metrů. Proto byla ze soutěže vyřazena,“ uvedl vedoucí právního oddělení pardubického magistrátu Aleš Uchytil.

Vítězem se tak stala společnost Stako. „Firma Stako splnila všechny požadavky veřejné soutěže, ale nedodala čestné prohlášení o bezdlužnosti. Byla proto oslovena, zda by ho mohla dodat. To učinila. Jde tedy o nejvhodnější nabídku a s firmou Stako by měla být uzavřena smlouva,“ dodal Uchytil.
Tento postup se však nelíbil většině zastupitelů a pro schválení výsledků a kupní smlouvy tak zvedlo ruku pouze 13 politiků. Jenže řada odpůrců tehdy netušila, že tento krok povede k tomu, že hotel u stadionu nevznikne ani v budoucnu.

O to větším překvapením pro ně bylo, když tato informace vyplula na povrch až v září při schvalování peněz na pořízení studie parkovacího domu v této lokalitě.

Opakování veřejné soutěže by ostatně v Pardubicích nebylo nic nového. Na zástavbu areálu na Hůrkách byla vypsána už třikrát a dosud nepřinesla vítěze.

„Argument, že se zrušila soutěž, tak nebude hotel, mi nejde do hlavy,“ konstatoval Jiří Hájek (STAN).

„Je mnoho případů, kde jsme vyhlašovali další soutěže. To, že nevyhrál favorit paní náměstkyně, přece neznamená, že se urazí a nic se nepostaví. Lokalitu musíme brát jako celek a ne se chovat jako děti na písečku,“ přidal se František Brendl (Pardubáci).

Vypsání nové soutěže by ale podle Dvořáčkové výrazně zbrzdilo práce na Letním stadionu. „Odbor majetku a investic i odbor dopravy důrazně upozorňují na to, že v takovém případě nebudeme schopní plnit harmonogram revitalizace Letního stadionu,“ vysvětlila náměstkyně.

O nutnosti výstavby hotelu a nedostatečných ubytovacích kapacitách při velkých akcích, jako je například Czech Open, se přitom v Pardubicích hovoří už řadu let. Nový hotel proto bude muset vzniknout někde jinde.

„Jiné místo určitě najdeme, ale tady jde o princip – o něčem se rozhodne od stolu cestou nejmenšího odporu a ani se o tom nemluví,“ podivil se Hájek.