VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodinář Ladislav Tázlar nejen o životě ve službách času

Semily, Východní Čechy /OD SOUSEDŮ/ - Před dvaceti lety založili manželé Tázlarovi v Semilech soukromou rodinnou hodinářskou firmu. Přes šedesát let ovšem už společně měří, hlídají, sledují i spravují čas. K jejich radosti v tomto díle pokračuje dalších pět členů rozvětvené rodiny.

1.5.2012
SDÍLEJ:

Hodinářská činnost. Ilustrační obrázek.Foto: DENÍK

Romantickou krajinu svého dětství i mládí má Ladislav Tázlar hluboko ve svém srdci a téměř každý víkend se do rodného městečka pod hradem Pecka na Jičínsko rád vrací. Lokální patriotismus je jen slabé vyjádření jeho vztahu k tomuto místu, odkud vedla jeho cesta do života. Peckovák tělem i duší, houslista a veliký milovník hudby, sportovec vyrostlý na sokolských základech. Také člověk, pro kterého jsou  rodina a přátelství na prvém místě. Kamarádství, čestnost, pracovitost a slušnost, vlastnosti pěstované na skautských základech, mají v jeho případě opravdovou hodnotu a platnost. Takový je věhlasný mistr hodinářského řemesla Ladislav Tázlar ze Semil, který v tomto roce překračuje s obdivuhodnou svěžestí práh osmdesátky.

Je to asi silné pouto, když každý pátek spěcháte do svého rodiště.
Tam jsem prožil dětství 
a mládí. Se spolužáky a s dorostenci Sokola i vyznavači skautingu trvá kamarádství dosud. Jen naše současné setkávání začínáme minutou ticha za nepřítomné. Činnost v Sokole, to byla výbava na celý život. Já si zacvičil ještě na posledním všesokolském sletu. Potom i jako voják na spartakiádě při nádherném cvičení družstev s bradly. Rád a často vzpomínám na bohatý kulturní život v mém rodišti:  divadla, sokolské akademie, muzicírování. Dali jsme dokonce dohromady klasické smyčcové kvarteto, v němž jsem hrál na housle a repertoár byla nejen klasika, ale také populární skladby.Na Pecce jsme založili Klub věrných kamarádů a svolávali jsme se pískanou znělkou.Zůstali jsme už jen tři. Můj nejlepší kamarád Jarka Havelka, jehož dceru si vzal můj syn, žije s námi také už jen ve vzpomínkách a ve třech společných vnoučatech.

Jak se stalo, že jste se upsal času?
Původně jsem chtěl studovat muziku. Po válce však měli přednost ti, kteří během ní studovat nemohli. Měl jsem odklad a abych si uchránil ruce pro housle, šel jsem do učení k živnostníkovi, velmi hodnému panu Záveskému do Nové Paky. Po zrušení soukromníků soustředili hodináře do opravny pro celý kraj v Hradci Králové. Tam byl prvním vedoucím Jan Souček, vynikající odborník. Po vyučení jsem pokračoval ve studiu na průmyslové škole jemné mechaniky v Novém Městě nad Metují. Sem byla soustředěna i výuka hodinářů. Vedl jsem tam pěvecký soubor a poznal svoji ženu Janu, učnici hodinářského řemesla a dobrou klavíristku. Společně jsme i koncertovali.

Hodinář musí výsledek své práce trpělivě vysedět. Jaké to bylo trávit čas rodinný i pracovní společně?
Od našich tří dětí máme osm vnoučat a celý život nás spojuje i stejné řemeslo a muzika. Mnozí se divili, že manželé dělají spolu, co ponorková nemoc? Žádná nebyla. Jak v rodině, tak v práci jsme vytvořili harmonické duo. Nakonec jsme položili základ rodinné hodinářské tradici. Dcera má rodinu na Valašsku,  oba synové, jeden v Semilech, druhý v Novém Městě nad Metují a další členové semilské  rodiny,  celkem sedm Tázlarů, se věnují hodinářskému a zlatnickému oboru včetně restaurátorství.

V roce 1967 jste absolvoval stáž ve Švýcarsku, přišla nabídka zůstat tam, proč jste jí nevyužil?
Získal jsem tehdy mistrovský diplom od hodinářské firmy Omega v Bielu a navíc vzniklo opravdové přátelství  se zástupcem firmy Omega Raymondem Cornamusaz, se kterým nás pojila i hudba. 
O dva roky později jsme dostali pozvání k návštěvě Švýcarska s rodinou. Po jednom přátelském večerním posezení s vážnou hudbou, kdy Romo neviděl u nás situaci po okupaci v roce 1968 dobře, jsem dostal i písemnou nabídku: mistrovat u firmy Heuer a dokonce i se zařízeným bytem. Možná to byla Dvořákova Devátá, vyjadřující stesk po domově, která mne zviklala. On se tehdy ze vzdálené Ameriky mohl vrátit, já bych zůstal trvale v cizině. Opustit rodinu, přátele, nechat je za zavřenými dveřmi, to nešlo.

Pokračovali jste v tom, co jste 
v roce 1953 v Semilech začali. 
I v přátelství s Vladimírem Komárkem?
S ním jsme nejen filozofovali, ale zažili i spoustu legrace. Byli jsme třeba na jedné akci a Vláďa se ptal, kdo je ten člověk, co tam pobíhá. Řekl jsem, že můj kamarád, zdejší starosta, fajn člověk. Vrátili mu v restituci pole, lesy, ale pak mu utekla žena, povídám. Komárek se obrátil k ženě Růženě: Vidíš, někoho potká tolik štěstí najednou.  Na plavbě lodí po Vltavě, kterou pořádal filatelista Ludvík Pytlíček, se konala tisková konference a televizní redaktor se obrátil na Vláďu, jestli také dělá do filatelie. Né, já jen chodím k Pytlíčkovům tuhle s Láďou Tázlarem, když se něco griluje, abych se dobře nažral. Ale vlastně  do filatelie jsem dělal taky. Já  mám bohatou korespondenci a tak jsem často musel Husáka oblizovat zezadu, vysvětlil Komárek.

Máte skvělou fyzickou kondici, jak to děláte?
Se sokolováním a sportem jsem začal doma, po příchodu do Semil pokračoval. Rád jsem dělal řadu sportů jako protipól k sedavému zaměstnání. Plaval, lyžoval, turistoval. I dnes mám týden rozvržený takhle. Pondělí tenis, úterý nohejbal, středa sauna, čtvrtek tenis a v pátek hurá na Pecku. Mladí mě vzali na lyže do Alp,  v březnu jsem si tam krásně zajezdil. Mezi tím hodinařím a mám radost, když vrátím život starožitným strojkům či strojům, které už někteří kolegové od řemesla odepsali.

Hodinky náramkové, kapesní, nástěnné, podlahové stolní, rarity a pozoruhodnosti, záhady mechanismů a  malých koleček. To všechno je vaše radost. Jednou jste se ale kvůli vlastním hodinkám řadu let trápil…
Za zajištění servisních služeb jsem dostal od švýcarského výrobce náramkový automatický chronograf  Heuer. Vlastní dokompletací jsem z něho udělal originální typ. V roce 1976 jsem jako každoročně asistoval u závěrečných zkoušek učňů v Novém Městě nad Metují.  Cestovalo tam se mnou  speciální nářadí 
i heuerky. Při zastavení 
u známých zůstaly v autě mé „poklady" na chvilku bez dozoru. Stačil okamžik a kufr zmizel. Oznámení na VB i následné pátrání bylo marné. Až za osm let přišel do tehdejších Klenotů v Semilech zákazník, prý na doporučení některého  z mých kolegů, abych mu opravil heuerky. Údiv je slabé slovo, když jsem nenechavci ukázal jejich křestní list a doklad o daru. Nakonec rád všechno přiznal a vrátil mi 
i část nářadí, aby se vyhnul policejní dohře. Tím skončilo mé dlouholeté trauma a vlastně zasáhly boží mlýny.

Celý život pečujete o čas. Říká se, že je to běžec dlouhým krokem. K vám je opravdu štědrý. Chválíte ho?
Jsem především nesmírně rád, že naše řemeslo má pokračovatele, mého vnuka. Jinak by celoživotní zkušenosti i pracně vybudované zázemí 
s nástroji  a švýcarským nářadím skončily ve šrotu, obrazně řečeno, hodilo by se to na Jizeru. Zasáhnout do nebeského orloje a dát korekci do pomala, nejde. Výstižná jsou slova Shakespearova: Čas je jako hostinský, odcházejícím podává ruku, příchozí vítá s otevřenou náručí. Až jednou i mně ukáže nejvyšší hodinář palcem, nebude to pokyn gladiátorovi v aréně, ale start do hvězdných výšin. V té kosmické lodi si sednu k okénku a budu se dlouho dívat. Vždyť na Zemi s nejbližšími, kamarády a přáteli bylo tak dobře. A těm, co mi zamávají, budu držet flek.

Očima blízkých

Mojmír Stuchlík, bývalý starosta Semil:
„Když jsem si
z olympiády 
v Cortině přivezl jako reprezentant ve skoku na lyžích hodinky, poznal jsem blíž Láďu. V té době mi skákání šlo, hodinkám ne. Láďa je opravil, dodnes mám rezervní hřídelku, která nerezaví, podobně jako naše přátelství. V Láďovi mám kamaráda i do nepohody, spolu jsme stáli v každé době."

Hana Štěrbová, starostka Pecky:
„Pana Tázlara znám jako Peckováka tělem i duší. K nám jezdí na chalupu odpočinout si, načerpat síly i potěšit sousedy a známé svými historkami a vyprávěním o dětství prožitém u nás. Obdivuji jeho rozhled, optimismus a chuť do života. Bez jeho přítomnosti si nedovedu představit naši Žižkovskou pouť, nebo známé Harantovské slavnosti historického zpěvu, které pořádáme."

Zdeněk Adámek, optik, přítel:
„Dávno tomu, co mi jeden zákazník od Pardubic poradil, kam s opravou švýcarských značkových hodinek. K panu Ladislavu Tázlarovi do Semil. Postupně vzniklo přátelství na vzdálenost větší a na vztah bližší a pevnější. Je nám dobře v Láďově Pecce a rozumíme si i na sjezdovkách v zimních Dolomitech. Ten vzácný člověk a přírodní úkaz sjížděl černé sjezdovky  v šestasedmdesáti letech."

MUDr. Jiří Gruber, přítel:
„Jsou věci, které jsou osudově 
v životě dány, ale i takové, které může člověk ovlivnit. Myslím tím volbu svých přátel.  Před víc než čtyřiceti lety  jsem se poznal 
s rodinou pana Tázlara. Bylo to úplně náhodné a vznikl kamarádský, posléze přátelský vztah. Přátele si člověk vybírá podle různých nároků. Mojí hodnotou je hlavně charakter člověka. Byl jsem potěšen, že takoví lidé jako je on existují. Čestní, rovní, pilní, pracovití fachmani a nesmírně houževnatí."

Vladimír Burjánek

Příští týden se můžete těšit na rozhovor s dramatikem a režisérem Davidem Drábkem.

Autor: Redakce

1.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 12 200 Kč Odborní asistenti v administrativě ASISTENT/KA POBOČKY REALITNÍ KANCELÁŘE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Mírové nám. č.p. 9, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, POŽADUJEME: ŘP sk. B výhodou, NABÍZÍME: , - služební telefon, - pravidelná školení, vzdělávání, - firemní benefity, KONTAKT: telefonicky 9 - 16 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Smartviz, s.r.o., Mírové nám., č.p. 9, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Denisa Pávková, +420 608 303 804. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: Restaurace Družba, 17. listopadu č.p. 680, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Paleček group s.r.o. - pracovišttě restaurace družba vysoké mýto, 17. listopadu, č.p. 680, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Denisa Mlejnková, +420 775 790 221. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování OBSLUHA STROJŮ NA BALENÍ, PLNĚNÍ A ETIKETOVÁNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce: Živnostenská č.p. 858, 561 51 Letohrad, KONTAKTNÍ OSOBA PANÍ LORENCOVÁ - POUZE TELEFONICKY V PRACOVNÍ DNY (8.00 - 16.00 hodin). Pracoviště: T&t - trade holding s.r.o. - provozovna letohrad, Živnostenská, č.p. 858, 561 51 Letohrad. Informace: Marie Lorencová, +420 461 611 357. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 18 000 Kč Strážníci STRÁŽNÍK/NICE MĚSTSKÉ POLICIE (ĆEKATEL/KA). Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Letohrad vyhlašuje výběrové řízení na funkci: STRÁŽNÍK/NICE MĚSTSKÉ POLICIE (ĆEKATEL/KA) v Městské policii Letohrad, Václavské náměstí 10, 561 51 Letohrad, pracovní poměr na dobu neurčitou, 7. platová třída (čekatel 5. platová třída), PŘEDPOKLÁDANÝ NÁSTUP NA PRACOVNÍ MÍSTO: dle dohody, POŽADAVKY: , - dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, - bezúhonnost, spolehlivost, zdravotní způsobilost dle § 4 zák. o obecní policii, - nejméně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - státní občan České republiky, - dobrá psychická i fyzická kondice (u postoupivších uchazečů po úvodním pohovoru mohou být provedeny fyzické testy a psychotesty), - aktivní a samostatný přístup k práci, dobré komunikační a organizační schopnosti, časová flexibilita, - odolnost vůči stresu, schopnost jednat ve stresových situacích, - řidičský průkaz skupiny B, - dovednost práce s PC (MS Office, Internet), PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT TYTO NÁLEŽITOSTI: , - jméno, příjmení, titul, - datum a místo narození, - státní příslušnost uchazeče, - místo trvalého pobytu, - číslo občanského průkazu, - datum a podpis uchazeče, kontaktní adresu, telefon, e-mail, K PŘIHLÁŠCE JE NUTNÉ PŘILOŽIT: , - úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - strukturovaný profesní životopis, kde budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dosaženém vzdělání, - motivační dopis, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, - čestné prohlášení ve smyslu ust. § 4 odst. 1, pís. b) zákona o obecní policii, - písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto nabídkového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v plném znění, - prohlášení o zdravotní způsobilosti dle vyhlášky č. 444/2008 Sb., o zdravotní způsobilosti uchazeče o zaměstnání strážníka, čekatele a strážníka obecní policie, MÍSTO, ADRESA A ZPŮSOB PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY:, - uvedené doklady zasílejte doporučeně na adresu Město Letohrad, Václavské náměstí 10, 561 51 Letohrad, - na obálku uveďte: „Neotvírat, nabídka – strážník MP, k rukám tajemníka Mgr. Miloše Štěpána“ a dále jméno a adresu odesilatele, LHŮTA PRO PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY: průběžně do odvolání, DALŠÍ INFORMACE: , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo uchazeče nevybrat. Uchazeč nese náklady, které mu v souvislosti s touto nabídkou vznikly. Podáním přihlášky uchazeč souhlasí s tím, že zadavatel bude pro potřeby této nabídky nakládat s jeho osobními údaji. Termín pohovoru s uchazeči bude stanoven na základě projeveného zájmu uchazečem. Případné další informace poskytne Petr Fiala, tel. 606634698.. Pracoviště: Město letohrad, Václavské náměstí, č.p. 10, 561 51 Letohrad. Informace: Petr Fiala, +420 606 634 698.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stojany na kola. Ilustrační foto.

Stojan ochrání kola před zloději

Trenér Pavel Jirousek své mužstvo za výkon velmi chválil. Bojovností dokázali Chrudimští umazat rozdíl jedné soutěže a porazit favorita.

Čtyři minuty a bylo hotovo!

OBRAZEM: Železnice slavila 170 let

Česká Třebová /FOTOOHLÉDNUTÍ/ - Ve městě se 15. září uskutečnil Den železnice. Kromě jízd zvláštních vlaků lákala i výstava modelových kolejišť.

Hráče jsme ani nemuseli přeplácet, přiznává manažer Marek

Východní Čechy, Pardubice - Změna je život. V tomto případě platí: Výměna je život. A ještě lépe: Výměna cizinců je život. Pardubičtí basketbalisté si totiž z různých příčin nenechali jediného zahraničního hráče. Tohle se musí vysvětlit. Nejpovolanějším na tuto „problematiku“ je Martin Marek, generální manažer BK JIP Pardubice.

Město se s kongregací nejspíš dohodne. Hrozí, že jinak soud prohraje

Pardubický kraj, Moravská Třebová - Soudní spor o areál bývalého kláštera, který s městem vede Kongregace sester Neposkvrněného početí Panny Marie, se zřejmě blíží ke konci. V pátek se vedení města sešlo s generální představenou kongregace Vojtěchou Zikešovou, aby společně projednali možnost uzavření mimosoudní dohody.

Vletěl do sezony. Cardwell je zpět

Východní Čechy, Pardubice - Číslo 53 hlásí návrat, znělo pardubickým sektorem při utkání na Spartě. Poprvé v této sezoně se v sestavě Dynama objevil kanadský obránce Jacob Cardwell. V předchozím ročníku prakticky nechyběl, ale během léta se staral o popálenou přítelkyni. K týmu Pardubic se tak mohl připojit až později.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT