Přispět k tomu, aby se jeden z nejmohutnějším památným stromů v republice stal vítězem ankety, lze dvěma způsoby. Buď podpisem na hlasovacím archu (na www.stromroku.cz) nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM2 na číslo 87 777. Pokud se lípě podaří nasbírat dostatečný počet hlasů, získá pro zeleň v Pastvinách finanční prostředky. „V letošním roce jsme poprvé změnili pravidla ankety. Znamená to, že nově každý, kdo pošle konkrétnímu finalistovi DMS nebo zakoupí hlasovací arch, zároveň přispěje na péči o tento strom nebo o stromy v jeho okolí. Pokud se tedy podaří pro strom nasbírat dost hlasů, budou mu moci navrhovatelé například dopřát ozdravnou kúru nebo v jeho blízkosti vysadit další stromy," vysvětlila pravidla veřejné ankety koordinátorka Hana Rambousková z Nadace Partnerství.
Cena DMS je 30 korun, stromy obdrží 27 korun. Hlasovací archy jsou také zpoplatněné, cena jednoho je 60 korun a vejde se na něj dvacet podpisů. „Rozhodování o Stromu roku 2013 potrvá až do 10. října. Výsledky vyhlásíme 18. října u příležitosti oslav Dne stromů. Vítězný strom kromě titulu navíc získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku," dodala Hana Rambousková.
Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již dvanáct let. V průběhu této doby obdržela více než tisícovku návrhů a do hlasování se zapojilo více než 436 tisíc lidí. „Anketou se snažíme ukázat na pouto mezi stromy a lidmi, proto je příběh stromu jedním ze zásadních kritérií, podle kterých porota finalisty vybírá. Letos porotci postupující stromy vybírali z třiapadesáti došlých přihlášek," dodala organizátorka. 

Vejdova lípa

Navrhovatel v anketě:
Josef Kvičera a obce Pastviny a Klášterec nad Orlicí
Druh strom:
lípa velkolistá
Stáří stromu:
800 let
Obvod stromu ve 130 cm:
1259 cm
Lokalita:
Pardubický kraj, okres Ústí nad Orlicí, Pastviny, u bývalé hájovny