Vlastimil Kühr z Heřmanova Městce se musel i letos připravit na volby pečlivěji než většina jeho spoluobčanů. Je totiž nevidomý. „Nikdy bych si ale žádné volby nenechal ujít, odevzdání hlasu je pro mě naprostou samozřejmostí,“ říká rozhodně čtyřiasedmdesátiletý muž.
Výběr toho správného hlasovacího lístku mu výrazně usnadňuje technika. „Sednu si k počítači a lístky si oskenuji. To bych sice zvládl sám, ale manželka mi radí, abych zbytečně neskenoval i nepotištěný rub hlasovacích lístků. Počítač mi pak nahlas přečte vše, co se na obrazovce objeví, takže není žádný problém vybrat ten správný lístek,“ vysvětluje nevidomý volič. Manželka mu asistuje i při konečné přípravě obálky za plentou ve volební místnosti. „Volební komise ví, že mi takový postup musí umožnit, takže vše pokaždé probíhá úplně hladce,“ dodává Vlastimil Kühr.

Komise objevila vadné sady lístků

Chrudim - Pět vadných sad volebních lístků objevila okrsková komise v Chrudimi. „Okrsková komise si všimla, že sada není kompletní. Nějaký lístek tam byl naopak dvakrát. Patrně stroj, který je tiskl, je zpřeházel,“ uvedl Cyril Štangl z oddělení vnitřních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje.

Ve třech obcích nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo ANO. V Hluboké vyhrála KDU-ČSL, která získala 27,18%. V Křižanovicích byla první ČSSD se ziskem 34,42%. V obou obcích bylo ANO na druhém místě. Jen v Nabočanech zvítězila KSČM (29,09%), za ní SPD (16,36%) a teprve třetí bylo ANO (14,54%).

Kroužkování vyslalo primáře na úplný vrchol kandidátky

Chrudim - Nejvíc preferenčních hlasů získal na Chrudimsku David Kasal, který kandidoval za hnutí ANO. Primáře dětského a novorozeneckého oddělení chrudimské nemocnice a dosavadního poslance zakroužkovalo celkem 6 738 voličů, čímž se vyšvihl z původně čtvrtého místa kandidátky v Pardubickém kraji na její samotný vrchol. Krajský lídr Martin Kolovratník získal 4 996 preferenčních hlasů.