Letošní přijímací zkoušky  ukázaly, že žáci se vrací k řemeslu, roste zájem o učňovské obory a naopak klesá atraktivita všeobecně zaměřených výběrových škol.

„Přestože se jednotlivé počty žáků budou ještě do září měnit, již nyní jsou patrné nové trendy. Menší zájem byl letos mezi deváťáky o obchodní akademie a poklesl i celkový počet gymnazistů. Naopak stoupl zájem o učební obory a technicky zaměřené školy.  Rozhodně tu vidíme vliv spolupráce se zaměstnavateli i propagační sílu TECHNOhrátek," řekla náměstkyně pardubického hejtmana pro školství Jana Pernicová.

Řečí čísel, počet přihlášek do oborů s výučním listem letos vzrostl o 14 procent, vyšší je také počet zájemců o elektrotechnické, strojírenské a stavební obory, kde se podle Pernicové evidentně pozitivně projevilo pořádání TECHNOhrátek, na kterých si děti mohly některé dovednosti zábavnou formou vyzkoušet .

„Pardubický kraj je zatím jediný v republice, který už druhým rokem TECHNOhrátky pořádá, ale vzhledem k výsledkům o něj mají zájem i na Liberecku, Královéhradecku a Olomoucku," podotkla radní. Naopak u gymnázií klesla poptávka o osm procent a nižší je i po ekonomických a gastro oborech.

Co se tak týče jednotlivých škol, nejvíce vzrostl zájem o pardubickou chemickou průmyslovku. Ta zaznamenala nárůst zápisových lístků o 51 žáků, po mnoha letech otevře čtyři třídy prvního ročníku maturitního oboru aplikované chemie a jako jediná v republice má také aktivní učňovský obor chemik. V Průmyslové střední škole Letohrad zafungovaly smlouvy s konsorciem zaměstnavatelů z regionu a počet zájemců o studium se tu zvýšil o 20. U SOU plynárenského Pardubice, kde se zvýšil počet uchazečů o 36, pomohla spolupráce se zajištěnými a perspektivními plynárenskými firmami v čele s RWE. Na rostoucí popularitě oboru plastikář v SOU Svitavy se zase podepsala podpora firmy Rehau z Moravské Třebové.  Nárůst o 26 žáků mají rovněž ve Střední průmyslové škole Chrudim.

„Je vidět, že rodiče dětí vzali v úvahu náročnost státních maturit i velmi dobré možnosti uplatnění prakticky zaměřených dětí. Daří se oborům, do kterých se zapojují i budoucí zaměstnavatelé. Rádi bychom proto přesvědčili i další firmy, aby se do oboustranně výhodné spolupráce se školami zapojily," dodala Pernicová.

Obrat k lepšímu hlásí i diskutované školy
Obrat k mírnému nárůstu počtu uchazečů však hlásí i některé diskutované školy, které doposud zápasily s poloprázdnými třídami.
Gymnázium Jevíčko tak hlásí nárůst o šest žáků, Gymnázium Moravská Třebová o jednoho, v SOŠ a SOU technickém Třemošnice o devět a v SOU opravárenském Králíky také o devět. Ve vysokomýtských středních školách má stavební škola o 16 odevzdaných zápisových lístků více, integrovaná technická škola o 14 více a gymnázium naopak o sedm méně.

Pardubický kraj