Vedení kraje chce tímto způsobem motivovat filmové tvůrce, kteří vybírají lokalitu pro natáčení. „Vzhledem k rozmachu filmové turistiky nám mohou natočené snímky pomoci i v rozvoji cestovního ruchu. Filmaři také v kraji po dobu natáčení zanechají nějaké finanční prostředky, což může krátkodobě pomoci jednotlivým oblastem," uvedl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný.
Peníze jsou určeny na tvorbu celovečerního nebo dokumentárního filmu, ale také televizního seriálu. Živný zdůraznil, že nejde o finanční podporu pro tvůrce televizních reklam.

Různá místa Pardubického kraje v minulosti sloužila jako kulisy několika filmů a televizních snímků. Na hradě Kunětická hora sídlil čaroděj Rumburak ze seriálu Arabela. Ten od července do září připomene velká výstava rekvizit a kostýmů v hradních prostorách. Seriál Cirkus Humberto vznikal ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku, pardubické krematorium hrálo významnou roli ve snímku Juraje Herze Spalovač mrtvol. Režisér Jiří Strach natočil o největší rukopisné knize světa Codex Gigas, jež vznikla v klášteře v Podlažicích na Chrudimsku, třídílný televizní film Ďáblova lest. Hřebčín ve Slatiňanech na Chrudimsku si filmaři vybrali pro natáčení televizního seriálu Dobrá voda, další seriál Zkoušky z dospělosti vznikal v Chrudimi. Městečko Bystré na Svitavsku proslavil snímek Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.

V kraji už třetím rokem funguje také filmová kancelář založená Destinační společností Východní Čechy. Pro filmové produkce vyhledává vhodné lokace k natáčení.

(čtk, zr)