Co říkáte na výsledky voleb?
Tentokrát není opravdu jednoduché na tuto otázku odpovědět, jelikož mé pocity jsou poněkud rozpolcené. Na jedné straně neuspěly strany, se kterými jsme jako kraje velmi bojovaly. Často nám dělaly různé schválnosti, jako třeba v případě Kalouskovy TOP 09 a ODS. Na druhé straně je tu velký úspěch hnutí ANO. Sám zatím nevím, co to je za subjekt. Toto hnutí je pro mě naprosto nečitelné z hlediska struktury lidí, kteří jej reprezentovali. Někteří patří mezi středové, jiní mezi pravicové kandidáty. Uvidíme, co z tohoto nového subjektu v Parlamentu vzejde. Já sám však tvrdím, že pro Pardubický kraj a jeho občany vznikne výrazně lepší pozice ve vztahu k vládě. To považuji za světélko na konci tunelu.

Jaká podoba vlády je podle vás reálná?
Osobně ve vyjednávacím týmu nebudu, takže se nemohu oficiálně vyjadřovat k tomu, co z toho může vzejít. Za přirozeného partnera považuji KDU-ČSL, je to pro nás velmi stabilní partner. Víme, co od něho můžeme očekávat. Nejedná se o žádnou novou politickou stranu, ale o stranu, která prošla nějakou vnitřní sebereflexí po volbách v roce 2010. V případě ostatních považuji za správné, že nevnikne vláda podporovaná pouze jednou stranou, třeba komunistickou. Ta škála stran, jež se do sněmovny dostaly, nabízí určité východisko. Pochopitelně, klíč k řešení má hnutí ANO. A pokud občané chtěli, aby uspělo, pak považuji za nezodpovědné, že zástupci hnutí ANO prohlašují, že chtějí být v opozici. Každá politická strana chce ve volbách uspět a účastnit se vládní koalice. Nerozumím tedy vyjádření představitelů hnutí ANO: ano my jsme uspěli, ale do vlády nechceme. To totiž naznačuje, že chtějí dělat populistickou politiku a tahat za špagáty a upozorňovat ostatní, co dělají špatně, jako tomu bylo po celou kampaň. Ale neslyšeli jsme nabídku programu. Hnutí ANO by podle mě mělo mít dostatek zodpovědnosti a přistoupit případně k jednáním. To je klíč k sestavení funkční vlády.

Hnutí ANO se umístilo na druhém. Myslíte, že za úspěchem stojí Babišova štědrá kampaň?
Tak jednoznačně. Ta kampaň byla populistická a založená na kritice ostatních. Já jsem neslyšel nic jiného než silácká prohlášení ve vztahu ke standardním stranám, které jsou ovšem etablované. Například ODS vznikla z občanského fóra, takže se jedná o stranu, která má čtyřiadvacetiletou historii od převratu. Stejně tak KDÚ-ČSL. Jsou to strany, jež jsou čitelné. Naopak hnutí ANO považuji za vnitřně názorově nejednotné. Bude otázkou týdnů, než se ukáže, že jednání budou komplikovaná a že ANO bude mít problém samo se sebou. Uřídit čtyřicet osm lidí bude těžké.

A jak hodnotíte neúspěch prezidentské strany Zemanovci? Bylo to pro vás překvapením?
Určitě ne, a to z jednoho důvodu. Standardní strana je založena především na programových prioritách, ale nemůže být založena na kultu osobnosti jednoho člověka. Podle mého názoru už to dávno není to, co by lidé chtěli. Navít tento neúspěch podpořily vnitřní spory a program šel stranou.

Iveta Koubková