„Klepání na kameny a stříhání pásek. Baví to někoho? Pro koho se to vlastně dělá? Je to spíše přehlídka trapnosti než oslava zahájení provozu. Někteří to ovšem mají rádi,“ vyjádřil se hejtman Netolický.

Ostrými slovy zjevně mířil na svého politického rivala v nezadržitelně se blížících krajských volbách a žhavého kandidáta na hejtmana, poslance za ANO Martina Kolovratníka. Mezi dvanácti slavnostními řečníky, kteří na mostě stříhali pásku, byli totiž jenom dva politici. Kromě Kolovratníka už jen Roman Línek, který je jako první náměstek hejtmana nejbližším spolupracovníkem Martina Netolického.

Jenže namísto souhlasu a podpory, dostal od diskutujících na facebooku studenou sprchu. „Trochu upřímnosti pane hejtmane, Vy už jste také pár pásek přestřihl, že ano?“ napsala Jana Šilarová. „Je to spíše přehlídka trapnosti než zahájení… Naprosto souhlasím. A tady je za kraj celá rada?“ připomněl hejtmanovi spolu s fotografií nedávné poklepání základního kamene při zahájení rekonstrukce Winternitzových mlýnů Matěj Nárožný.

A pod příspěvkem postupně přibyly i další fotografie, na kterých hejtman poklepává základní kameny nebo stříhá pásky. „Osobně jsem pro zrušení této trapnosti. Jenom se chci zeptat, to jste na to přišel teprve včera, nebo jste to už věděl u jiných akcí, u kterých jste hezky pózoval?“ ptá se Adam Kounický. „Přesně tak, tohle píše někdo, kdo se věčně někde nechává fotit a u všeho musí asistovat,“ přidala se Kateřina Mičková.

„Myslím, že tohle je exemplární příklad výkladu slova pokrytec. Na jednu stranu tady čtu kritiku na Martina Kolovratníka, který si dovolil přijít na otevření mostu. Přitom je to ale MN, kdo má plný facebook fotek, kde slavnostně něco zahajuje nebo otevírá,“ přisadil si Roman Kopáč.

Část diskutujících se nakonec hejtmana zastala. „Uvádět podobné stavby do provozu lze jistě jinak. Na poděkování těm, kteří si ho právem zaslouží se ale zapomínat nesmí!“ napsal krajský zastupitel za KSČM Jaroslav Fišer, který kroky hejtmana dlouhodobě podporuje.

Je pravda, že Martin Netolický se jako hejtman poklepávání základních kamenů a stříhání pásek účastní. Za osm let, co je hejtmanem Pardubického kraje jde o stovky akcí nejrůznějšího druhu a významu. Již krátce po zvolení hejtmanem stříhal pásku při otevření kontaktního a koordinačního centra Policie v České Třebové, nové kotelny v Dětském centru Veská, střediska v Dolní Moravě nebo sjezdovky v Červené Vodě. Posledně jmenované akci jak se píše v tiskové zprávě kraje „neváhal obětovat svůj čas na Štědrý den“.

Při otevření rekonstruovaného kulturního domu v Lanškrouně v loňském roce, na kterém se kraj nijak nepodílel, byl hejtman jedním z deseti „papalášů“, kteří stříhali pásku.

Otevírání mostu ve Valech hejtmana rozzlobilo natolik, že řediteli Správy a údržby silnic Pardubického kraje zakázal podobné akce až do voleb pořádat.