„Většina těchto požárů je způsobena nedbalostí lidí při manipulaci s otevřeným ohněm. Požár se může vlivem silného větru rychle rozšířit a napáchat značné škody nebo ohrozit životy a zdraví lidí,“ uvedla tisková mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Žahourková.

S ohněm bojovalo šest jednotek

Nedbalost možná stála i za úterním požárem u Lhoty u Přelouče, kde vzplál porost na ploše zhruba 350 krát 75 metrů, tedy na přibližné rozloze  tří fotbalových hřišť.

„K ohni vyjelo šest hasičských jednotek. Požár se však stačil rozšířit na pozemek se starší hospodářskou usedlostí. V ní byly uloženy zemědělské stroje, starší vozidla a dřevo. Na pozemku byly také dvě maringotky. To vše poškodily plameny,“ řekla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Dodala, že škoda byla předběžně vyčíslena na 350 tisíc korun. „Uchránit se podařilo majetek ve výši 4,65 milionu korun,“ doplnila mluvčí Vendula Horáková.

Při pálení porostu platí určitá pravidla

I když pálení suché trávy a listí není zákonem výslovně zakázáno, měla by se dodržovat základní pravidla a omezení.

„Při samotném pálení by lidé měli mít po ruce hasební prostředky jako vodu, lopaty nebo hasicí přístroje. Samozřejmostí je ohniště zřizovat v bezpečné vzdálenosti od budov a hořlavých materiálů a po skončení pálení důkladně oheň uhasit a popel uložit na bezpečné místo nebo zahrnout zeminou. Pálení by se mělo provádět jen za bezvětří,“ řekla mluvčí Žahourková.

Na základě svých zkušeností hasiči doporučují lidem, kteří se chystají pálení provádět, ohlásit tuto činnost na místně příslušné Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru.

„Tímto způsobem lze předejít řadě nepříjemností a zbytečným výjezdům hasičů,“ uvedla Martina Žahourková.

Vypalování trávy podle zákona

Plošné vypalování porostu je zakázáno celoročně. Na základě zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, může Hasičský záchranný sbor uložit pokutu za přestupek na úseku požární ochrany tomu, kdo vypaluje porosty, a to do výše 25 pro fyzické osoby, právnickým a podnikajícím fyzickým osobám pokutu až do výše 500 tisíc korun.
Zdroj: HZS HK